Petrol tankerlerinde risk değerlendirmesi
Risk assessment on tanker ships
- Tez No: 166163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEHA ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
PETROL TANKERLERİNDE RİSK DEĞERLENDİRMESİ ÖZET Denizcilik sektöründe risk kavramı ve önemi günden güne artmaktadır. Eğer bir gemi işleticisi ticaretini daha verimli devam ettirmek istiyorsa, sadece emniyet, gemi ve şirket yönetimi ile ilgili riskleri değil aynı zamanda bunların etkileşimde bulunduğu limanlar, brokerler, Klas Kuruluşları, Bayrak Devleti ve Liman Devleti gibi taraflarla ilgili olan riskleri de göz önünde bulundurmalıdır. Bu sebepten dolayı denizcilik gibi riski yüksek olan endüstrilerde risk değerlendirme tekniklerinin kullanımı artmaktadır. Risk değerlendirmesi, gemi yönetiminde tehlikeleri tanımlamak ve risklerin maliyet etkili durum içinde uygun seviyeye indirgenmesini temin etmek için yapısal zemin sağlar. Bu çalışmanın hedefi; denizcilikteki risklerin belirleyici faktörlerinin analizinin gerçekleştirilmesi ile denizde emniyeti arttırmaktır. Bu çalışma, kullanıcıların/yöneticilerin uygun ve yeterli risk değerlendirmesini gelişen teknikler yardımı ile nasıl gerçekleştirebileceklerini ve bu risklerin nasıl“Düşük Olduğu Kadar Makul Şekilde Uygulanabilir (ALARP)”olduğunu gösterir. Tanker gemilerinde, gemi üzerindeki operasyonlardaki risklerin değerlendirilmesi ve tahmini, ALARP prensibi yaklaşımıyla potansiyel risk azaltma önlemleri için öneriler, çalışmanın içeriğinde yer almaktadır. Risk kavramı ve risk parametrelerinin anlamı çalışmanın ilk bölümünü oluşturmaktadır. Riskleri bulmanın ve arılamanın bir çok farklı (sayısal olmayan, yan sayısal ve sayısal) yollan vardır. Bu çalışmada sistem riskinin elde edilmesi için sayısal yaklaşım kullanılmış ve bu risklerin yönetim yollan gösterilmiştir. Sistem riskinin anlaşılmasında“güvenilirlik”ve“hata”kavranılan ve bunlara ait hata ağacı, olay ağacı, mantık diyagramları ve tehlike analiz teknikleri gibi modeller sorgulanmıştır. Çeşitli kurumlar deniz kazaları hakkında veri tabam oluşturur ve düzenli istatistiksel güncellemeler yayınlarlar. Bu istatistiksel bilgiler, faktörlerin anlaşılmasında oldukça önemli rol oynar. Bundan dolayı risk kontrolü ve izlenmesi için temel istatistiksel bilgiler çalışmanın başlangıç bölümlerinde verilmiştir. Daha sonra en fazla kullanılan metotlar ve bunların gemi fonksiyonlarına uygulanması açıklanmıştır. Denizcilik sektöründe genel resmi görmek ve etkili denizcilik risk değerlendirmesine uygun yaklaşımları seçmek için sayısal örnekler verilmiştir. IMO stratejisine uygun Düzenli Emniyet Değerlendirmesine (FSA) dayalı karar alma süreçlerine girdi sağlayan risk değerlendirmesinin sonuçlan çalışmada tanımlamıştır. Düzenli Emniyet Değerlendirmesi, ALARP yaklaşımı dahilinde fayda maliyet analizini ve risk kriterlerinin kullanımım içermektedir. FSA'yı takip eden bölümün konusu insan faktörüdür. Sistem güvenilirliğinin arttırılmasında veya sistem hatasının azaltılmasında insan hatasının anlaşılması önemli olduğundan, tüm sistemlerde ortak anlayış olarak insan merkezli bir yapı sergilemektedir. İnsan xıvdavranışlarını değerlendirme yöntemleri sınırlıdır ve emniyet yönetim sistemi bileşenlerinin tüm parametreleri arasında insanın modellenmesi oldukça güçtür. Bunun sonucu olarak denizcilikteki“insan faktörü”incelenmiş ve insanın, sistemin kontrolünde“eğitimin”önemine işaret edilmiştir. Sonuç olarak,“Gemi Teknik İşletmeciliğinde Risk Değerlendirme Konusu”olarak da adlandırabileceğimiz bu çalışma; insan, donanım ve çevre faktörlerini tek tek ve birbirlerine olan etkileriyle beraber ele alarak, ortaya çıkabilecek riskleri tespit etme, ölçme, değerlendirme ve yönetmede ve ayrıca risk değerlendirmesi sonucunda elde edilen verilere göre, önleyici tedbirlerin zamana bağlı olarak, nasıl ve ne şekilde alınmasında yol gösterici olacaktır. XV
Özet (Çeviri)
RISK ASSESSMENT ON TANKER SHIPS SUMMARY The importance of the risk concept in the maritime sector increases day by day. If a shipping company wants to continue its trading effectively, it should take not only risk on the ship, company and safety management but also the risks related to ports, brokers, classification societies, flag state and port state etc into consideration. That's why the use of risk assessment techniques in major hazardous industries such maritime industry has grown significantly. Risk assessment provides a structured basis for managing of ships to identify hazards and to ensure risks have been reduced to appropriate levels in a cost-effective manner. The purpose of this study is to improve maritime safety by analysing of the factors determinants of maritime risk. This study demonstrates how the wider range of techniques can help users/managers perform a suitable and sufficient risk assessment, and demonstrate that risks are As Low As Reasonably Practicable (ALARP). The subjects in this study are to estimate and assess the risk of operations on board Tankers and propose potential risk reducing measures in accordance with the ALARP principle. In the earlier chapters, the meaning of the risk and risk parameters is researched. There are different ways for finding and understanding of risk; qualitative, semi quantitative and quantitative. In this study, the quantitative approaches are used for getting the system risk and then the study shows the way of managing these risks. Understanding of system risks,“reliability”and“failure”concept and their model, such as fault tree, event tree, logic diagrams and hazard analysis techniques, were investigated. Several organizations maintain databases of maritime casualties and publish regular statistical updates. This statistical information is very important to understand the factor, that's why basic statistical knowledge was described in the beginning chapters for risk monitoring. After that the most frequent methods and their implementations for the functions of ship were explained. The quantitative examples were given for seeing the general picture of the maritime sector and to choose an approach to marine risk assessment that will be sufficient. The risk assessment results can be used to provide input to a decision making process depend on Formal Safety Assessment (FSA) according to IMO strategy was described in the study. This includes the use of risk criteria and cost-benefit analysis within an ALARP approach. The subject following the FSA was the human factors. All systems are constructed around the human due to understanding of human errors are so important that to increase the system reliability or to decrease of the system faults. Evaluation methods of the human behaviours are restricted and it is very difficult to model it among all parameters of the components in the safety management system. As a result of that, the“human factors”on the maritime safety xviwere researched and points out the impact of the 'Gaining“ on controlling of human, system. Consequently, this study which is also identified as ”Risk Assessment Subject in Ship Technical Management", discusses the factors of man, machine and media both individually and from an aspect of their interrelated effects. So it facilitates to detect measure, assess and manage these risks. Furthermore, it can guide the users how to take the preventive measures timely concerning the results of the risk assessment. xvu