Eskihisar kentsel sit koruma projesi
Conservation project of Eskihisar urban center
  1. Tez No: 166197
  2. Yazar: OLCAY TÜRKAN YURDUGÜZEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KEMAL KUTGÜN EYÜPGİLLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu tez çalışmasının konusu, Eskihisar Köyü'nün günümüze kadar ulaşmış olan tarihi dokusunun korunması ve bölge ile ilgili belgeleme yapılması için sit koruma projesi hazırlamaktır. İlk aşamada, bölgede yapılacak çalışmanın kapsamı belirlenmiştir. Bölgenin tarihsel gelişimini anlamaya yönelik araştırmalar yapılmıştır. Eskihisar Köyü'nün kuruluş tarihi hakkında kesin bir bilgi bulunamamış fakat M.S. 3.yy'da Stratonikeia antik kenti olarak kurulan yerleşmede, 19.yy. sonlarına doğru Eskihisar Köyü'nün kurulduğu belirlenmiştir. 1956 depreminden sonra eski fotoğraflar, haritalar ve köy halkının verdiği bilgiler yardımıyla, halkın karşılaştığı sorunlar ve köy yerleşmesindeki değişiklikler belirlenmiştir. İkinci aşamada, arkeolojik alanla, kentsel dokunun ilişkisi ortaya konarak, kentsel dokudaki fiziksel yapı özelliklerinin belirlenmesi amacıyla analizler yapılmıştır. Tüm yapılar, yapı malzemesi, kat adedi, işlevi, korunmuşluk durumu, strüktürel durum ve kullanım durumuna göre sınıflandırılmıştır. Bu kapsamda, özellikleri belirlenen yapıların fotoğrafları çekilerek rölöve ve restitüsyon çizimleri yapılmıştır. Yapıların genel tipolojik özellikleriyle, yöreye özgü mimari elemanları da belirlenmiş ve çizimlerle belgelenmiştir. Bölgenin sosyal yapısı ve oluşan değişimlere dördüncü aşamada yer verilmiştir. Kentsel sit alanının sosyal yapı özelliklerini belirlemek amacıyla bir anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket sonucunda, halkın ekonomik durumu, eğitim düzeyi ve sosyal yaşantılarıyla, yapılarla ve yaşadıkları çevreyle ilgili düşünceleri ortaya çıkarılmıştır. Bölgede bugüne kadar yapılmış koruma çalışmaları ve alman koruma kararlarım saptamak için Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü' nün kararlan incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Tezin son aşamasında, bölgeye yönelik öneri geliştirilmiştir. Öneri geliştirilirken, koruma kavramının en önemli hedeflerinden birinin, kentsel dokunun tarihsel özelliklerinin bozulmadan günümüze ulaşması olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, bölge ile ilgili öneride, yapılara yönelik müdahalelerin, yapının özgünlüğünü bozmadan uygulanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this work is to device a plan to conserve and documentation of the surviving historic heritage for Eskihisar urban center. At first stage, the extent of this work was determined. Evolutionary stages in the history of the site was also been taken into consideration. The definite knowledge wasn't found about the foundation of Eskihisar. In Stratonikeia antique site, that was founded in A.C. 3.yy., Eskihisar was founded later on 19.yy. After 1956 earthquake, the changes of the settlement location and the problems, that the people were up against, were determined with asistance of the historic maps, photos and the people knowledges. At second stages, the relation between the archeological site and the urban center was determined. The analysis was formed for designating the physical proporties in urban center. All the buildings were classified according to the construction materials, the number of floors, the functions, structural conditions, conservation value and usage. In this extent, the buildings, that are determined the physical proporties, were taken photos and survey drawings. The typical proporties of the buildings and architecture parts, special to the region were designated by drawings. Social life and its changes in historical process of the settlement was discussed in fourth stage. The interview was done to determine the social proporties of the urban center. The conclusion of the interview, economical situation, education level, social life and their ideas for the houses and the environment were exposed. Decrees and guidelines of the Council for the Preservation of Cultural and Natural Heritage have been reviewed. At the last stage, the suggestion was developed for the urban center. While developing suggestion, the most important aim of the conservation concept is reached the old buildings with their historical heritage up today. Therefore, the applications should be conserve genuine proporties of the old buildings.