Yarıaktif taban izolasyonlarının deprem etkisindeki yapılara uygulanması
Application of semi-active base isolations to earthquake-excited structures
  1. Tez No: 166208
  2. Yazar: YALÇIN BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
YARIAKTIF TABAN İZOLASYONLARININ DEPREM ETKİSİNDEKİ YAPDLARA UYGULANMASI ÖZET Bu çalışmada iki serbestlik dereceli taban izolasyonlu bir yapıya pasif kontrol ile yanaktif kontrol uygulaması yapılmıştır. Pasif kontrol uygulaması, yapıya taban izolasyonu seviyesinde eklenen lineer viskoz sönümleyiciler ile sağlanmıştır. Yanaktif kontrol uygulaması ise yapıya taban izolasyonu seviyesinde eklenen MR sönümleyiciler ile sağlanmıştır. Yanaktif kontrol uygulaması için pseudo-skyhook sürekli kontrol ve bang bang kontrol algoritmaları kullanılmıştır. 8 farklı yer hareketi etkisindeki yapı cevabı kullanılarak yanaktif kontrol pasif kontrol ile karşılaştırılmıştır. Pasif kontrol uygulaması taban izolasyonu seviyesinde yer değiştirmeleri azaltarak izolatörü korurken üst katlardaki mutlak ivme ve relatif yer değiştirmeyi artırarak üst yapıyı olumsuz şekilde etkilemektedir. Yanaktif kontrol uygulaması izolatör seviyesindeki yer değiştirmeyi azaltmakla birlikte, üst katlardaki relatif yer değiştirme ve mutlak ivmeyi azaltarak pasif kontrolden daha iyi performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF SEMI-ACTTVE BASE ISOLATIONS TO EARTHQUAKE-EXCITED STRUCTURES SUMMARY In this study passive and semi-active control techniques are applied to two-degree-of- freedom base isolated structure. Linear viscous damper has been added to structure at base isolation level for passive control technique. Semi-active control technique is applied by implementing MR fluid dampers at base isolation level of the structure. Pseudo-skyhook continues and bang bang control algorithms are used to semi-active control technique. Semi-active control technique is compared with passive control technique using the response of structure under eight different ground motions. Passive control technique protects isolator decreasing the displacement at base isolation floor and affects the structure negatively increasing the relative displacement and absolute acceleration of upper floor. Semi-active control technique protects the isolator decreasing the displacement at base isolation floor while it affects the structure positively decreasing also the relative displacement and the absolute acceleration of upper floor and semi-active control performs better than the passive control. XI