Dikilitaşın sallanma haraketinin incelenmesi
An analysis of rocking motion for the obelisk Dikilitaş
  1. Tez No: 166209
  2. Yazar: ERİNÇ GİNİŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BODUROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
DİKİLİTAŞIN SALLANMA HAREKETİNİN İNCELENMESİ ÖZET Güçlü yer sarsıntıları sırasında çeşitli rijit yapılar, örneğin tarihi sütunlar, elektrik trafoları, betonarme radyasyon kalkanları gibi, önemli zararlara neden olan kayma hareketi yapmakta yada sallanma hareketine başlamaktadır. Rijit yapıların yer sarsıntılarına gösterdikleri bu tepkiler birçok araştırmacının ilgisini çekmiş ve bu konu üzerinde çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Bu çalışmada da, rijit blokların sallanma hareketi üzerine Türkçe bir kaynak olması amacıyla, Dikilitaşın sallanma hareketi yalnızca yatay yer ivmesi dikkate alınarak MATLAB de yazılmış bir bilgisayar programı yardımıyla incelenmiştir. Dikilitaşın ve zeminin rijit olduğu, sürtünmenin yeteri kadar büyük olduğu ve mermer kaidesinin üzerinde sallanma hareketi yaptığı kabulleri yapılmıştır, incelemede, p dairesel frekans değerinin en büyük olduğu yüzün boyutları dikkate alınarak bu yüzdeki kütle atalet momenti değeri kullanılmış ve Düzce, Kocaeli depremleri de ayrıca ele alınarak İstanbul'da beklenen tahmini depremin ivme değerine göre deprem datalan büyütülerek Dikilitaşın tepkisi incelenmiştir. Sonuçlan daha ayrıntılı irdeleyebilmek için yarım sinusoid yatay yer ivmesi yüklemeleri altında sallanma hareketinin hem sayısal hem de kapalı çözümü yapılarak Düzce depreminin Bolu kaydında gerçekleştiği gibi ani bir vurma etkisiyle oluşabilecek bir durum da değerlendirilmiştir. vu
Özet (Çeviri)
AN ANALYSIS OF ROCKING MOTION FOR THE OBELISK DİKİLİTAŞ SUMMARY During strong ground shaking, a variety of rigid structures such as concrete radiation shields, electrical transformers, and other heavy equipment might slide or set up a rocking motion that results in substantial damage. The response of rigid structures to earthquake motions has been an appealing subject to many researchers and they have made various studies in rocking motion. In this study, with the aim of providing a Turkish Source in this subject, rocking motion of Obelisk Dikilitaş was analyzed in a computer program written in MATLAB by taking only horizontal ground acceleration. It was presumed that Dikilitaş and Ground are rigid, friction is large enough and Dikilitaş rocks on its marble pedestal. During the examination, mass moment inertia on the critical side where the p circular frequency takes its own highest value was used and response of the Dikilitaş were analyzed according to probable earthquake which is expected to occur in Istanbul by enlarging the existing earthquake's data. Effects of Düzce and Kocaeli Earthquakes were taken into consideration separately. In order to particularly examine outcomes, half-sine wave loadings were made and rocking motion was examined numerically and analytically for a potential situation may results from sudden impact as such in the Bolu Record of Düzce Earthquake. Vlll