KOBİ'ler kapsamında saraciye sektörünün gelişimi ve tasarımın sektörel gelişme etkisi
The development of the 'leather goods' sector in SMSE and the effects of design to the sector
  1. Tez No: 166224
  2. Yazar: YASEMİN DEMET BAŞEĞMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇİL ŞATIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
KOBİ'LER KAPSAMINDA SARACİYE SEKTÖRÜNÜN GELİŞİMİ VE TASARIMIN SEKTÖREL GELİŞİME ETKİSİ ÖZET Deri, insanoğlunun doğadaki yapıya ilk uyum biçimi olmakla beraber, belki de ürün tasarım tarihinin ilk hammaddesidir. Deriden üretilen ürünler arasında en geniş yelpazeye sahip olan 'giysi ve ayakkabı dışındaki deriden mamul kullanım eşyaları' anlamım taşıyan saraciye, hakkında oldukça sınırlı sayıda araştırma bulunan bir alandır. Zamanla artan gereksinimlere paralel olarak derinin kullanım çeşitliliği de artmış, yaşamın her alanında konumlanan bir malzeme haline gelmiştir. Bu sayede, koşum takımlarından taşıma kaplarına, tabureden kitaba kadar birçok ürünün ortaya çıkarılmasında deriden yararlanılmıştır. Ürün çeşitliliğinin artması ile beraber seçenekler artmış, moda fikri insan hayalına girmeye başlamıştır. Günümüzde, değişen yaşam koşullarında artık saraciye sözcüğü akla ilk olarak çanta, cüzdan ve kemer gibi ürünleri getirmektedir. Bu ürünlerin tasarımı moda ile içice olduğundan süreklilik arzedememekte, genellikle bir üründen yüksek adetlerde uzun süreli üretimini olanaksız kılmaktadır. Bu durum, sektörün makineleşmeye geçiş yapamamasının başlıca nedenidir. Sektördeki firmaların çoğu KOBİ niteliğinde aile şirketleridir ve ağırlıklı olarak yurt dışındaki firmalar için insan gücü ağırlıklı olarak fason üretim yapmaktadırlar. Tasarım altyapısı olmayan bu firmalar, dışa bağımlı olmanın sıkıntılarını yaşamakta, Uzak Doğu'daki düşük girdisi olan ucuz ürünler ile mücadele etmekte güçlük çekmektedirler. Bu durumun aşılması, kaliteli ve özgün ürünler tasarlanarak üretilmesi, yurt dışında tanıtılması, dışa bağımlılığın azaltılması yoluyla gerçekleşecektir. Sektörün en büyük eksikliklerinden biri, eğitimli tasarımcılar ile üretici firmaların biraraya gelememiş olmasıdır. Son yıllarda düzenlenen fuarlar, yarışmalar, üniversitelerin tasarım bölümlerinde yapılan sektör ile öğrencileri biraraya getiren çalışmalar tasarım bilmemin üretici firmalarda yerleşmesi açısından ümit verici görünmektedir. Hedefe yönelik tasarımlar ile doğru pazarlara girildiği takdirde, şüphesiz, Türkiye saraciye sektörü dünyada ilk sıralarda yerini alacaktır. X
Özet (Çeviri)
THE DEVELOPMENT OF LEATHERGOODS INDUSTRY IN SMSE AND THE EFFECTS OF DESIGN TO THE SECTOR SUMMARY Leather, which is the first way of adaptation to the nature for human being is probably the first raw material known in the history of product design. There are not enough studies about the 'leather goods' which are composed of the various products designed other than shoes and clothing; like wallets, belts, handbags, etc. In time, parallel to the needs of human being, the usage of these leather goods have been increased and were started to be used in everyday life, from foot-stools to books in a large variety. With the increase in the needs and the diversity, the idea and notion of fashion has emerged. Today, with the rising life standards, the production and design of these goods like wallets, handbags and belts keeps on changing according to fashion. That is why, this process is an obstacle for mass production. As the fashion changes, the design of these has to be changed and renewed. This attitude prevents the sector to use technological equipments and machinery. The firms in this sector are SMSE (Small and Medium Sized Enterprises) like firms generally work as outforced production usually making hand made products. These kinds of firms which does not have design vision, has been under pressure of being dependent to outsourcing and not being able to struggle against low cost products of the Far East countries. The way to get beyond these difficulties are designing, producing, marketing high quality and authentic products and by the way, reducing this dependency to the other countries. The defficiency of the sector is not working and cooperating with educated designers. However the fashion exhibitions and the concurs held lately between design students and SMSE' s seem to help these companies have design vision. Being involved in proper markets with proper designs will definitely bring our lethergoods sector to the top around the global market. XI