Urban networks and their on urban structure
Kentsel ağlar ve kentsel strüktür üzerindeki etkileri
- Tez No: 166225
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu tezdeki temel amaç kentsel ağlan incelemek ve bunların kent strüktürü ve yapılaşması üstündeki etkilerini ortaya koymaktır. Ağların kent dokusu üzerinde nasıl birbirleriyle ilişkiye geçtikleri, çakıştıkları, etkileşimde bulundukları, sadece kenti değil, insanların hareket ve yaşamlarını da anlamak, ayrıca kent ile ilişkilerini ortaya çıkarmak açısından da önemlidir. Tezin genel amacının ve kapsamının anlatıldığı birinci bölümün ardından ikinci bölüm, ağ ve kentsel ağ kavramlarının tanımlanması ve farklı ağ tiplerinin üç kısım halinde incelenmesi ile başlamaktadır. İlk bölümde fiziksel, altyapısal iletişim, ulaşım, elektrik, su ağlan incelenmiş ve bunların tarihsel gelişimi kentlerin gelişim tarihi ile paralel olarak ortaya konulmuştur. Burada fiziksel ağların kentlerin yapısal gelişimiyle nasıl ilişkide olduğu ortaya çıkmaktadır, ikinci olarak bireyler arasındaki ilişkileri konu alan, odak noktalarını insanların oluşturduğu, bireysel ölçekteki sosyal ağlar incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise, bilişim- bilgisayar ve telekomünikasyon ağlan ele alınmış, temel tanımlamalar, kentle ilişkisi açısından önemli kavramlar tanıtılmıştır. Ayrıca bu ağların hızlı gelişiminin nedenlerine de kısaca yer verilmiştir. Bundan sonra, tüm bu ağların kent üzerinde çeşitli ölçeklerde nasıl çakıştıkları incelenmiş ve bu çakışma ve etkileşim sonucunda ortaya çıkan ortak odak noktalan hem kentsel, hem de küresel ölçekte örneklendirilmiştir. Bilişim-telekomünikasyon ağlarının kent üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelendiği üçüncü bölüm, telekomünikasyon-kent ilişkinin incelenmesinde literatürde karşılaşılan farklı yaklaşımların tanıtılmasıyla başlamaktadır. İlk olarak, geleneksel anlamlarından farklılaşarak değişen yeni ticaret, eğlence, çalışma, eğitim, ev kavrarlarının incelendiği fiziksel - mekansan etkilere ve değişimlere yer verilmektedir. Burada, sanal kentler de incelenmektedir. Ardından ortaya çıkan elektronik topluluklar, ağ toplumları gibi kavramlarla beraber sosyal düzendeki değişimler incelenir. Bölümün sonunda ise küreselleşme kavramı ile birlikte kentlerin küresel ağlardaki konumlan ve birbirleriyle ilişkisi gözden geçirilmektedir. Üçüncü bölümün son kısmında bilişim ağlarının kentsel strüktür ve kent tasarımına etkileri ortaya çıkardığı değişikliklere yer verilir. Zaman-mekan kavramlarının nasıl değiştiği ve bu değişimin tasarıma ve yapılaşmayı nasıl etkilediği oraya konulmaktadır. Son bölümde ise sonuçlara yer verilir. xıı
Özet (Çeviri)
SUMMARY The basic purpose of the thesis is to critically study the significance of the urban networks in relation with the city and to demonstrate their influence on the urban structure. It is important to examine how these networks lay on the complex city fabric and how do they intersect, determining the paths and the interaction of the citizens, since they map our relationship with the city and manifest several aspects of that relationship in detail. After the first part where the general purpose and the scope of the thesis is introduced, the second part initiates by exploring the general definition of a network and the different types of networks. Utility networks basically include transportation, communication infrastructure and the historical evolution of them is in a mutual relationship with the changing urban structure. Social networks, on the other hand, maps the relationships between individuals, representing their connections of various social familiarities ranging from casual acquaintances to close familial bonds. At the third part, information computer technologies and telecommunication networks are presented in detail with the general definitions, basic concepts and the reasons of their fast progression that is still in evolution. Additionally, the interactions between these different types of networks and the superimposition of them are studied in order to grasp the present urban structure that is composed of these network layers. In the third section, urban influences of information computer technologies are explored, starting with the introduction of the different theoretical approaches on this subject. The relationship between urban structure and information network is studied in three parts. In the first part, physical transformations in various spaces such as libraries, work places, schools, entertainment facilities and homes are taken into consideration. Virtual cities are also explored as the 'new' spaces in cities. The second part includes social consequences like the emerging notions of network society, electronic communities and it is followed by the third part which discusses the global affects and the broader-scale urbanist impacts. In the last part of the third section, the impacts and effects of the information networks on urban structure and design are explored. Firstly, the conceptual affects and changes in temporal and spatial norms are studied and that is followed by the influences of telecommunication systems on urban structure and design. And lastly, the conclusions which also include further questions are brought up. XI