Fener-Balat semtlerinde açık alan kullanımının irdelemesi ve semtlerin sahil kesimi için bir düzenleme önerisi
An analysis of urban open space usage in Fener-Balat districts and A design proposal for the coast area
- Tez No: 166226
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada; İstanbul'un en eski tarihi yerleşmelerinden ve kültürel miraslarından biri olan Fener - Balat yöresi, kamusal açık alan kullanımı yönünden ele alınmış ve semtlerin sahil kesiminde bulunan park alanı için, semt sakinlerinin bugünkü ve gelecekteki ihtiyaçlarına yönelik bir düzenleme önerisi geliştirilmiştir. Çalışmanın üç aşamasının birincisinde; kent ve kentsel açık alan kavramlarına genel bir bakışın sunulması, tarihsel süreç içerisinde kentsel açık alan kullanımının irdelenmesi, Osmanlı'dan günümüze İstanbul şehrinin gelişimi ve kentsel açık alanda tasarım konularına yer verilmiştir. İkinci aşama Fener ve Balat semtleri özelinde; semtlerdeki açık alan kullanımının tarihsel süreç içerisinde incelenmesini içermektedir. Bu incelemede, Fener - Balat semtlerinin kısa tarihçesiyle birlikte, Osmanlı İmparatorluğu' ndan Cumhuriyet Dönemine kadar, semtlerin fiziki ve sosyal durumu ortaya koyulmuştur. Üçüncü ve son aşamadaysa semtlerin mevcut durum analizleri yapılmış, bu analizler sonucunda ortaya çıkan sentezin ardından sahil kesiminde bulunan park alanı için bir düzenleme önerisi sunulmuştur. Bu öneride; semt sakinlerinin zaman içerisinde değişen ihtiyaçlarını karşılayacak, aynı zamanda kişisel gelişimlerine, sosyal ve kültürel faaliyeterine katkıda bulunacak yeni işlevler kazandırılması, bölgedeki kamusal yaşantının canlılığının ve sürekliliğinin sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At this study; Fener - Balat district, which is one of Istanbul's most precious cultural heritages and oldest settlements, is observed in the way of it's public open space usege and a design proposal for the coast area of the district is presented. The study is consisted of three stages. At the first stage; the city and urban open space concepts, the history of urban open space, the development of İstanbul from Ottoman Empire till today and urban open space design topics take place. The second stage focuses on the historical background of Fener - Balat district by presenting a comprehensive research about the physical and social structure of the district from the Ottoman Empire till Turkish Republic period. The third and last stage includes, the analysis of the present situation of Fener Balat and the synthesis of these analysis followed by the proposed urban design project for the park area at the coast side of the district. The aim of this project is to provide a continious and vigorous public life by bringing new functions and new units to the site, in order to meet the changing needs and demands of the neighborhood. in