Atatürk Havalimanı'nın tarihsel gelişimi ve dış hatlar terminalinin incelenmesi
The historical evolution of Ataturk Airport and research on international flights terminal
- Tez No: 166235
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HACIHASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ATATÜRK HAVALİMANI'NIN TARİHSEL GELİŞİMİ VE DIŞ HATLAR TERMİNALİNİN İNCELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, Atatürk Havalimanının tarihsel gelişimi ve dış hatlar terminali binası incelenmiştir. İlk bölümde çalışmanın kapsamı ve amacı ile ilgili bilgi verilmektedir. İkinci bölümün ilk kısmında havacılığın dünyadaki gelişimi, kısaca ve fotoğraflarla verilmektedir. İkinci kısmında Cumhuriyetten önce Türk havacılığının geçirdiği aşamalar ve üçüncü kısımda ise Cumhuriyetten sonra yaşanan gelişmeler, fotoğraflarla desteklenerek anlatılmaktadır. Buna ek olarak bu bölümünde, Türkiye'deki havaalanı ve havalimanları ile ilgili özet bilgiler verilmektedir. Bunlar, havaalanlarının büyüklükleri, sahip oldukları servisler, yıllık uçak ve yolcu kapasiteleri, pist ve apron sayıları vs. gibi özelliklerdir. Bunun yanı sıra bu havaalanlarına ait resimler ve uçuş istatistiklerine ilişkin tablolar da ilgili bölümlerde verilmiştir. Bu bölümde ayrıca havaalanlarının kapasiteleri ve yeterlilikleri de sorgulanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, bir havaalanının planlanmasında ve tasarımında dikkat edilmesi gereken özellikler, dikkate alınması gereken teknik spesifikasyonlar verilmektedir. Bunun yanı sıra birlikte çalışılması gereken meslek grupları ve kuruluşlar da gerekçeleri ile verilmektedir. Dördüncü bölüm, çalışmanın ana konusunu oluşturan Atatürk Havalimanının tüm boyutları ile incelendiği bir bölüm olma özelliğini taşımaktadır. Bölümün ilk kısmında, Atatürk Havalimanının kısa tarihçesi, ikinci kısmında ise havalimanının, havalimanı statüsü kazanışı ve günümüze kadar geçirdiği dönüşümler ve bunlara neden olan zorunluluklar ile mimari ve işlevsel ilkeler ele alınmıştır. Bu bölümde bir diğer başlık, havalimanının teknik ve mimari özellikleridir. Beşinci bölümde ise, Atatürk Havalimanı ile diğer havaalanı ve havalimanlarının karşılaştırılması, bunların teknik özelliklerinin değerlendirilmesi ve buna ilişkin tablolar yer almaktadır. Son bölümde sonuçlar yer almaktadır. xıx
Özet (Çeviri)
THE HISTORICAL EVOLUTION OF ATATÜRK AIRPORT AND RESEARCH ON INTERNATIONAL FLIGHTS TERMINAL SUMMARY In this study, historical development of Ataürk International Airport and scanning of the terminal building have been searched. The first chapter gives a general information on the context and the aim of the study. The first part of the second chapter is about the development of navigation in the world briefly and with fotographs. The second part tells the developments of Turkish navigation prior to the Republic, while the third part tells about developments after te reoublic, supported by photographs. In addition, in this chapter gives brief information about all the airports in Turkey. These are properties like; sizes, services, annual flight and passenger capacities, number of pists, etc. Photographs of the airports and tables on flight statistics are also given in the relevant sections. In this section the capacities and sufficiencies of these airports are also given.The third chapter gives information about the points to be cnsidered during the design and planning of an airport and the technical specifications required. The professions and institutions that have to be consulted are also given in this chapter. The fourth chapter Atatürk Havlimanı has been analysed thoroughly, with all dimensions. The first section gives a brief history of the airport, the second section gives information on the phases and transformations of the airport and the necessisities, architectural and functional principles that enforced these are evaluated. Another heading in this section is the technical and architectural properties of the airport. In the fifth section, comparison of Atatürk Airport with other airports in Turkey, evaluation of their technical specifications and tables on these issues take place. In the last section, there is conlusion. xx