Atatürk Havalimanı'nın neden olduğu çevresel gürültünün modellemesi ve kontrolü
Controlling and simulating of the enviromental noise that?s been created by Atatürk Airport
  1. Tez No: 233713
  2. Yazar: RIDVAN FARUK ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMİ AKTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Kazalar, Çevre Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Accidents, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Hava araçlarının neden olduğu çevresel gürültü ve neden olabileceği olumsuz etkilerinin ortaya konulabilmesi için havalimanı etrafında, yaklaşma ve iniş, kalkış ve tırmanış rotalarının yakın çevresinde oluşan gürültünün haritalanmasına ihtiyaç vardır. Bu amaçla İstanbul Atatürk Havalimanı etrafında, DHMİ istatistiklerinden elde edilen verilerle ticari bir yazılım kullanılarak gürültü modellemeleri yapılmıştır. Geçtiğimiz son dört yıla ait elde edilen gürültü haritaları ve hava trafiğinde gelecekteki artışla meydana gelecek yoğunluk için oluşturulan tahmini gürültü haritaları, karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş, sonuçlar karşılaştırılmış ve çevresel etkileri değerlendirilerek, alınacak önlemler sayesinde gürültünün uluslararası standartlar seviyesinde tutulabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There is a need of mapping the noise caused by air vehicles around an airport including its approach, landing, take-off, and climbing routes in able to define the effects and adverse circumstances of the environmental noise generated by air vehicles. With the purpose of highlighting the effects of environmental noise caused by Istanbul Atatürk Airport, the noise models have been developed via a commercial software application by using the statistical data obtained from DHMI. The existing noise map constructed by using the last four years data and the future noise map constructed by taking into account the expected future increase in air traffic have been assessed, the results have been compared, and after assessing the environmental effects of the noise, it has been concluded that noise can be hold under the tolerance settings of international standards by taking necessary precautions.