Yapı elemanlarında iç mekan kaplamaları özelinde bileşen karşılaştırma ve seçim sistemi önerisi
System proposal for comparison and selection of components in building elements with reference to internal finishes
  1. Tez No: 166238
  2. Yazar: EREN BOHUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
YAPI ELEMANLARINDA İÇ MEKAN KAPLAMALARI ÖZELİNDE BİLEŞEN KARŞILAŞTIRMA VE SEÇİM SİSTEMİ ÖNERİSİ ÖZET Teknolojideki hızlı ilerleme ve yapı teknolojisindeki gelişmelere paralel olarak yapılarda kullanılan ürünlerin çeşitlilikleri hızla artmakta, yeni ihtiyaçlar belirlenmekte ve bu ihtiyaçları karşılamak için yeni ürünler üretilmektedir. Ürün çeşitliliğindeki ve ürün beklentilerindeki artış ürün seçimini zorlaştırmaktadır. Bu yüzden doğru seçimlerin yapılabilmesi için çeşitli tekniklere ihtiyaç duyulmuştur. Bu çalışmada yukarıda bahsedilen seçim sorununu çözmeye yardımcı olabilecek bir yöntem geliştirilmeye çalışılmıştır. Yöntem yardımıyla ortaya konan sistemin bilgisayar destekli bir modele dönüştürülerek somutlaştırılması hedeflenmiştir. İç mekan kaplamaları özelinde hazırlanan bu yöntemle bileşenlerin karşılaştırma ve seçimine yardımcı olmak hedeflenmektedir. Kaplamalar bir mekanda en önemli yüzey bitirici malzemelerdendir. İnsanlar kaplamalarla birebir ilişki içindedirler. Kullanıcı - yapı malzemesi etkileşiminin en fazla olduğu yapı ürünlerinden biri kaplamalardır. Bu noktada birçok seçenek içinden uygun kaplamanın seçilmesi önemli bir karar süreci olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışma bu noktadan hareketle hazırlanmıştır. Birinci bölümde problem tanımlanarak çalışmanın amacı, kapsamı, sınırları ve yöntemi anlatılmıştır. ikinci bölümde önce performans, performans yaklaşımı, daha sonra enformasyon, sistem ve enformasyon sistemi kavramları anlatılmıştır. Bu kavramlar çerçevesinde performans gereksinimlerine, kriterlerine ve performans değerlendirmesine yapı ürünleri çerçevesinde değinilmiştir. Daha sonra enformasyon, veri ile bu kavramların ilişkisi, sistem ve enformasyon sistemleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde sınıflandırma sistemlerine değinildikten sonra iç mekan duvar, döşeme ve tavanında kullanılabilecek kaplamalar belirlenmiş ve sınıflandırılmıştır. Daha sonra belirlenen kaplamalara ilişkin bilgiler sınırlı bir ayrıntıya kadar verilmiştir. Dördüncü bölümde iç mekan kaplamaları seçiminde kullanılabilecek kriterler mevcut çalışmalar doğrultusunda belirlenerek sınıflandırılmıştır. Daha sonra belirlenen kriterlere ilişkin bilgiler sınırlı bir ayrıntıya kadar verilmiştir. Beşinci bölümde, iç mekan kaplamaları özelinde seçim sorununun çözülmesi amaçlanarak, seçime yardımcı olacak şekilde karşılaştırmaya yönelik bir sistem geliştirilmiştir. Öncelikle performans değerlendirme yöntemleri irdelenerek ürün - kriter bağıntıları kurulmaya çalışılmış; daha sonra kriter değerleri birbiriyle ıxmukayese edilebilir ortak bir ölçeğe çevrilerek ve önemlilik dereceleri hesaba katılarak ürünün toplam performansının bulunması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda bir sistem oluşturulmuştur. Sistemin veri alanları ve işleyişi anlatıldıktan sonra örnekler verilerek konunun anlaşılması ve uygulamasının görülmesi sağlanmıştır. Verilen örnek üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerdeki bilgilerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Geliştirilen bilgisayar programı yardımıyla sistem nesnel boyuta taşınmış ve uygulaması denenmiştir. Örnekler verilirken bilgisayar programının kullanımı anlatılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölüm, önerilen sistemin faydalarının ve kabullerinin anlatılmasını da içermektedir. Sonuç bölümünde çalışma genel olarak değerlendirildikten sonra çalışmanın gerekliliğine ve faydalarına değinilmiş ve ileriki aşamalarda çalışmanın ne şekilde geliştirilebileceği anlatılmıştır. Son olarak çalışmanın eksik kalan noktalarından bahsedilmiş ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SYSTEM PROPOSAL FOR COMPARISON AND SELECTION OF COMPONENTS IN BUILDING ELEMENTS WITH REFERENCE TO INTERNAL FINISHES SUMMARY In parallel to rapid technological progress in general and the developments in building technology, the multiplicity of the products used in buildings is swiftly increasing, new needs are being set and new products are being manufactured in order to meet these needs. The rise in product multiplicity and in expectations regarding products makes the choosing a product difficult Thus, there has been a need for various techniques and systems in order to be able to make adequate choices. In this study, it is attempted to develop a system which could help resolve the selection problem mentioned above. This method, which has been concocted particularly for inner dwelling coverings, aims at helping to choose these components. People spend most of their lives in buildings. Consequently it is important to provide proper conditions in inner dwellings. In this process, floor, wall and ceiling coverings constitute the most prominent surface finishing materials. People have direct connection with coverings. The covering is one of the building products within which the user-building interaction is seen in the highest manner. At this point, the choosing of the suitable covering from within lots of alternatives represents a significant decision making process. This study was prepared in the view of this point. In the first section, the problem was defined and the aim, significance, scope, limitations and method of the study were described. In the second section, the concepts including performance, performance criteria, information, system and information system were depicted. In the framework of these concepts, the performance requirements, criteria and performance assessment were mentioned briefly in the scope of building products. Later on, the matters like information, datum and the connection between these two concepts, system and information systems were told. It was referred what performances and criteria could be expected from buildings. In the third section, firstly the classification systems were mentioned and then, the coverings which can be used in the walls, floorings and ceilings of inner dwelling were classified according to the component type. Later on, the information about the concerned coverings was given to a limited detail. XIIn the fourth section, the criteria that can be used when choosing inner dwelling coverings were set and classified with regard to the existing studies. Afterwards the information about the set criteria was presented in a limited detail. In the fifth section, a system of which purpose is mainly to be helpful in the process of making choices of inner dwelling coverings in particular and which is in the direction of comparison was developed. Firstly, the product-criterion connections were made by examining the performance assessment methods and then, it was aimed to find total performance of the product by converting the criteria values into a common comparable scale and by considering the significance degrees of the criteria. In this manner, a system was developed. After the domains and operation of the system was explained, some examples were given to make the method clear and make the implementation to be seen. The given example is prepared by benefiting from the information in the 3 rd, 4th and 5* sections. The system is explained and the implementation of it was experimented with the help of the computer program developed for this purpose. The execution of the computer program was aimed to be explained with sample cases. The fifth section also includes the description of benefits and advantages of the offered system. In the conclusion section, after the study was evaluated in general, the benefits and the advantages of the study were indicated and it was explained how the study can be improved in future stages. Finally, the missing points of the study were mentioned and some general suggestions were given. xu