Mimarlıkta esneklik kavramının yapı malzemeleri ve uygulama açısından incelenmesi
Examination of the concept of flexibility in architecture in terms of construction materials and application
- Tez No: 875020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Esneklik, yapıların değişen gereksinimlere hızlı bir şekilde adapte olabilmesini ve çevresel etkilere duyarlı olmasını sağlamayı amaçlar. Bu bağlamda, malzeme seçimi ve uygulama teknikleri önemli bir rol oynar. Tez kapsamında yapı malzemeleri cam, beton, ahşap ve çelik ile sınırlandırılmıştır. Bu yapı malzemelerinin esnek mimarlık alanına katkıları vurgulanırken aynı zamanda esnek mimarlık uygulama yöntemleri de detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Tezin temel odağı, malzeme seçimi ve uygulama tekniklerinin yapı tasarımındaki etkin rolünü ortaya koymaktır. Araştırma, literatür taraması ve örnek olay incelemeleri yöntemleriyle yürütülmüştür. Camın estetiği ve işlevselliği, betonun sağlamlığı ve şekillendirilebilirliği, ahşabın doğallığı ve çevre dostu özellikleri, çeliğin yüksek mukavemeti ve dayanıklılığı; hepsi bir arada, esnek mimarlık stratejilerinin başarılı bir şekilde uygulanmasına olanak tanır. Uygulama tekniklerine gelindiğinde ise, modülerlik oldukça esneklik sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Esnek cephe sistemleri günümüzde modern bina tasarımının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Esnek tavan sistemleri iç mekân tasarımında önemli bir rol oynamaktadır. Esnek zemin kaplamaları farklı kullanım alanları ve ihtiyaçlara uyum sağlayabilme yeteneği ile öne çıkar. Esnek çatı sistemleri, çeşitli yapısal özelliklerle ve çevresel faktörlerle uyum sağlayabilme yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda yapıya çok yönlü bir kullanım ve çevre dostu bir yaklaşım sağlar. Bu uygulama teknikleri ile mekânın estetiği ve işlevselliği artırılır. Malzeme seçimi ve uygulama teknikleri, esnek yapı elemanlarının performansını belirleyen kritik unsurlardır. Doğru malzeme seçimi ve uygun uygulama tekniklerinin kullanılması, başarılı bir mimari tasarımın temelini oluşturur. Uygulanmış örnek projelerde kullanılan malzemeler ve uygulama teknikleri, yapıların değişen kullanıcı ihtiyaçlarına ve çevresel koşullara uyum sağlama yeteneği açıkça göstermektedir. Bu projeler, uzun ömürlü, dayanıklı ve çok yönlü kullanıma uygun yapılarıyla, çağdaş mimarinin gereksinimlerine yanıt verirken, sürdürülebilirlik ve çevresel duyarlılık sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Flexibility aims to enable buildings to adapt quickly to changing needs and to be sensitive to environmental impacts. In this context, material selection and application techniques play a crucial role. This thesis focuses on building materials limited to glass, concrete, wood, and steel. While emphasizing the contributions of these building materials to flexible architecture, detailed attention is also given to flexible architectural application methods. The primary focus of the thesis is to highlight the effective role of material selection and application techniques in building design. The research was conducted through literature review and case studies. The aesthetics and functionality of glass, the strength and formability of concrete, the naturalness and eco-friendly features of wood, and the high strength and durability of steel collectively enable successful implementation of flexible architectural strategies. Regarding application techniques, flexible facade systems have become an indispensable part of modern building design. Flexible ceiling systems play a significant role in interior design. Flexible floor coverings stand out with their ability to adapt to different usage areas and needs. Flexible roof systems have the ability to adapt to various structural features and environmental factors while providing a versatile usage and environmentally friendly approach to the building. These application techniques enhance the aesthetics and functionality of the space. Material selection and application techniques are critical factors determining the performance of flexible building elements. The use of correct material selection and appropriate application techniques forms the basis of successful architectural design. The materials and application techniques used in implemented projects clearly demonstrate the ability of buildings to adapt to changing user needs and environmental conditions. These projects provide long-lasting, durable, and versatile structures that respond to the requirements of contemporary architecture while ensuring sustainability and environmental sensitivity.