Üçüncü parti lojistikte konumlandırma uygulaması
Positioning in third party logistics
  1. Tez No: 166248
  2. Yazar: AHMET YAĞCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN BOZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
ÖZET“3 ncü Parti Lojistikte Konumlandırma Çalışması”konulu tez çalışmasında öncelikle lojistik kavramı detaylı bir şekilde ele alınarak incelenmiştir. Daha sonra lojistikte dış kaynak kullanımı ve üçüncü parti lojistik kavramları araştırılmıştır. Uygulama çalışmasının temel amacı lojistikte dış kaynak kullanımı alanındaki temel yaklaşımlar olan Nakliye Satınalma, Dış Kaynak Kullanımı ve Üçüncü Parti Lojistik yaklaşımları arasında organizasyonların konumlandırılabileceklerini ortaya koymaktır. Nakliye satınalma yaklaşımında organizasyonlar minimum ölçüde ve en düşük entegrasyon ile hizmetleri dış bir kaynaktan satın alırlar. Bu bir şirketin lojistik faaliyetlerini devretme eğiliminin ilk safhasıdır. En temel lojistik fonksiyonu olan nakliye hizmetlerinin yaptırılması ile başlar. Bu işletmelerde lojistik fonksiyonu maliyet kaynağı olarak görülür. Alman hizmetlerde çeşitlilik yoktur ve nadiren kontratlarla çalışılır. Dış kaynak kullanımı yaklaşımının ikinci fazı outsourcing olarak ifade edilen evredir. Şirketler bu aşamaya geçerken dış kaynak kullanımının faydalarım gördükleri için daha fazla lojistik faaliyetlerini devrederler. Kısmi bir entegrasyon mevcuttur ve müşteri memnuniyetine odaklanılır. Taraflar arasında karşılıklı bir güven söz konusudur ve orta derecede bilgi paylaşımı mevcuttur. Dış kaynak kullanımında son evre olan üçüncü parti lojistik kavramının temelinde entegrasyon vardır. Organizasyonlar lojistik süreçlerim devrederler ve kendi iç süreçleri ile lojistik firması arasında yüksek bir bilgi paylaşımı ile entegrasyona giderler. Bilgi sistemleri ön plana çıkar ve karşılıklı kazandıkça kazan felsefesi ile hareket edilir. Artık lojistik firması organizasyon için hizmet satın alman bir firma değil bir iş ortağı olur. Bu yüksek lisans tezi kapsamında yapılan ölçümleme çalışması bir pilot uygulama niteliğindedir. Bu tür bir konumlandırma çalışmasının nasıl yapılabileceğinin araştırılması amaçlanmış, bu amaçla iki aşamalı bir model oluşturulmuştur. Uygulama modeli olarak aktarılan ilk bölümde, lojistik dış kaynak kullanımı konusunda sahip olunan fikir yapısı, bu fikir yapısı doğrultusunda üstlenilecek olan rollerin neler olduğu, rollerin gerektirdiği lojistik altyapının nasıl kurulduğu ve tüm bunların sonucu olarak ise uygulama faaliyetlerinin nasıl şekilleneceği kriterleri yer almaktadır. Uygulama modelini bütünleyici nitelikte olan bölümleme modelinde ise üç temel dış kaynak kullanımı yaklaşımının birbirleri ile olan ilişkileri farklı dönemler bazında gösterilmektedir. Herbir yaklaşımın sadece kendisine özel olan fikir altyapısı, rolleri, yapısı ve uygulamaları olabileceği gibi belirli noktalarda diğer yaklaşımlar ile kesişen konulan da olacaktır. Bölümleme modeli bu düşünce ile bu yaklaşımları farklı kümeler olarak kabul etmekte ve ilişkilerini göstermektedir.Pilot uygulama çalışması 30 farklı lojistik birimi üzerinde uygulanmıştır. Dört farklı endeksleme metodu kullanılarak, dönemler ve uygulama modeli bazında elde edilen uygunluk puanlarından, yaklaşımlar için uygunluk endeksleri hesaplanmıştır. Endeksleme metotları, lojistik fonksiyonlarının sadece kendi yaklaşımlarına uygunluklarına ya da diğer yaklaşımlara uygunsuzluklarına bakılmasına ve aritmetik ortalama ya da ağırlıklı ortalama kullanılmasına göre çeşitlenmişlerdir. xı
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis titled as“Positioning Study in 3PL Logistics”firstly logistics concept is examined detailed. Afterwards outsourcing in logistics and third party logistics concepts are studied. The main aim of the study to position the companies between the main approaches in logistics outsourcing as Transport Purchasing, Outsourcing and 3PL logistics. In the first approach the organizations outsources their activities in the minium phase and with a minimum integration. This approach is considered as the first phase of the outsourcing trend of an organization. It starts with the main logistics activity, transportation. In this system logistics is seemed as the cost center. No variety in the services and rarely contracts are signed. Outsourcing is the second phase of the approaches. The organizations that have seen the benefits of logistics companies services are more likely to outsource their logistics activities. Partially integration is taken into account and the companies start to think customer focused. There is a mutually trust between the provider and customer and there is a partially information sharing. The last approach is the last phase of outsourcing: Third Party Logistics. Integration is lied under the philosophy. The organizations outsource most of the activities and integrate their systems with the providers. Win-to-win philosophy is dominant and the information systems is very important. Finally the logistics provider is not a standart purchasing company, a bussiness partner. This positioning thesis study is a pilot measurement research. In the research, it is aimed to research how can a measurement and positioning study be done, with this aim a model which has two sub-models is developed for this positioning study. The first one called“application model”contains criteria and roles in logistics outsourcing philosophy, organizational infrastructure which these roles and philosophy have required and logistics applications at the end. In the second combining sub-model called as“classification model”, the relationship between the approaches in the different terms is showned. Each approach has its own philosophy, roles, structure and applications. However, there will be intersections and common things between these approaches. The classification model assumes each logistics outsourcing management approach as a set and they have several subsets for intersections with the others. Pilot research study is applied in 30 different companies' logistics department organization. By using four different method, appropriateness indexes are calculated for the approaches from the points based on the terms and models. These indexes are based on appropriateness of these logistics functions to their own approaches or their unsuitability to the other logistics outsourcing approaches; also these indexes xndifferentiate based on the method used such as arithmetic means or weighted averages. xııı