Deprem etkisindeki yapıların optimal yarı-aktif kontrolü
Optimal semi-active control for the structures under the earthquake effects
  1. Tez No: 166249
  2. Yazar: MELİH ÖZDİLİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL ALDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
DEPREM ETKİSİNDEKİ YAPILARIN OPTIMAL YARI-AKTIF KONTROLÜ ÖZET Bu tez çalışması kapsamında tek serbestlik dereceli bir yapıda deprem kuvvetinin neden olduğu titreşimlerin azaltılabilmesi için uygulanabilen kontrol sistemlerinden yarı-aktif kontrol sistemi incelenmiştir. Yapısal kontrol sistemleri günümüz yapı dizaynında oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Deprem ve rüzgar yükleri gibi dış yüklerin istenmeyen etkilerini karşılamak için kullanılan bu sistemlerin inşaat mühendisliğinde kullanımı yakın bir geçmişte başlamıştır. Maliyet etkisi ve güvenirlilik, mekanik olarak basitlik ve düşük enerji hedefi doğrultusunda kontrol sistemleri sürekli olarak geliştirilmiştir. Çalışma prensibi, dışa bağımlılığı, herhangi bir dış kontrol merkezi tarafından karşı koyucu bir kuvvet temin edilip edilmemesi gibi kriterler yapısal kontrol sistemlerini 4 ayrı gruba ayırmıştır. Dinamik yüklere maruz kalan bir sistemde titreşim kontrol yöntemleri olan pasif kontrol, aktif kontrol, karmaşık (hibrid) kontrol ve yarı-aktif kontrol sistemleri hakkında bilgi verilmiştir. Daha sonra 3 ayrı yarı-aktif kontrol sistemi kullanılarak tek serbest dereceli bir yapıya etkiyen 8 ayrı deprem için kontrol uygulaması yapılıp, çıkan sonuçların değerlendirilmesi için kontrolsüz çözüm ve optimal çözüm bulunmuştur. Bu sonuçlar bilgisayar ortamında MATLAB programı kullanılarak^ elde edilmiştir. Sonuçlar bulunduktan sonra kontrolsüz çözüm, kontrol sistemleri ile çözüm ve optimal çözüm karşılaştırılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Sonuç olarak beklenen yan-aktif kontrol sistemleri ile elde edilen sonuçların kontrolsüz duruma göre daha iyi olması ve optimal çözüme yaklaşması durumu gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
OPTIMAL SEMI-ACTIVE CONTROL FOR THE STRUCTURES UNDER THE EARTHQUAKE EFFECTS SUMMARY In this study, semi-active control system (a part of structural control system) which can be used to minimize the vibration occured because of the earthquakes and winds, was analysed. Structural control systems are very important for the structural design. Using these system for the civil engineering is not far away and development of these systems continues to minimize the cost, to make more simplicity, more secure and need low energy. These systems are classified in 4 groups by their working principle, amount of control energy and need outer actuators. First of all, structural control systems which are active control, passive control, hybrid control and semi-active control has been told for the vibrations control for the structures under dynamic loads. After the information, 3 different kinds of semi-active control system will be used to solve the effect of 8 different earthquakes to a single degree of freedon system. To discuss the results of this problem, solutions of optimal control and without any control have been found. All this solutions have been solved by MATLAB computer programming. The Matlab files that were used for solving problem are given. Finally all solutions compared with eachother. The expecting result is using semi- active control systems for the effects of lateral loads to the structures are better than the case of without any control and should approach to the optimal control results, have been achieved. XI