Düşeyde düzensiz binaların performans yaklaşımıyla incelenmesi
Study of performance based design on vertically irregular buildings
- Tez No: 166250
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
DÜŞEYDE DÜZENSİZ BİNALARIN PERFORMANS YAKLAŞIMIYLA İNCELENMESİ ÖZET Düşeyde düzensiz mevcut binaların deprem güvenliklerinin belirlenmesi, bu tez çalışmasına konu olmuştur. İnceleme konusu olan düşeyde düzensiz yapılar performansa dayalı tasarım yaklaşımı ile ele alınmıştır. Hesaplamalarda elastik ötesi analiz yapma olanağı sağladığı için, statik itme analiz yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntemin esasları, tez kapsamında kısaca özetlenmiştir. Ayrıca performansa dayalı tasarım yaklaşımı hakkında da bazı bilgiler kısaca verilmiştir. inceleme konusu olarak mevcut iki farklı bina seçilmiştir. İlgili hesaplamalarda, statik itme analiz yöntemini kullanmaya uygun olan SAP 2000 analiz programı kullanılmıştır. Programda yöntemin nasıl uygulanacağı tez kapsamında anlatılmış, dikkat edilmesi gerekli noktalar vurgulanmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolarda sunulmuştur. Ayrıca inceleme konu olan ikinci binadan düşeyde düzensizliğe sahip bir çerçeve seçilerek analizi yapılmıştır. Bu hesaplamalar için iki boyutlu çerçevelerin lineer olmayan analizinin yapılmasına uygun olan CAPP ( Capacity Analysis Pushover Program ) analiz programı seçilmiştir. Aynı çerçeve sistemin SAP 2000 programında da analizi yapılarak, sonuçlar karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz sonucu mevcut binaların olası bir deprem sırasında davranışının nasıl olacağı araştırılmış ve deprem güvenliği belirlenmeye çalışılmıştır. Bina taşıyıcı sistemlerine taşıyıcı elemanlar ilave edilerek yatay yük taşıma kapasiteleri artırılması amaçlanmış ve analizler tekrarlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, binalar için bir performans seviyesi araştırılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
STUDY OF PERFORMANCE BASED DESIGN ON VERTICALLY IRREGULAR BUILDINGS SUMMARY In this study, determining the earthquake resistance of vertically irregular buildings was investigated. Performance based design approach was used to investigate these vertically irregular buildings. Pushover analysis method was used in calculations. This method permits to observe the post elastic behaviour. Principles of this method were summarized in this study. Also, the principles of the performance based design approach were summarized. Two existing buildings were selected to investigate. SAP 2000 analysis program was used to apply the pushover method on these buildings. Practice steps of this program were explained in this study. Considerable points in this method were emphasized. Results of the analysis were determined on the diagrams and the tables. A vertically irregular frame was selected on the second building and analyzed with two different nonlinear analysis programs. First one is SAP 2000 analysis program and second is CAPP (Capacity Analysis Pushover Program). Results obtained by using two of the given programs, were compared. Result of this study, how a vertically irregular building's behaviour is during excitation of earthquake was investigated. To improve earthquake performance of the buildings, new shear walls were added to existing structural system. A sufficient performance level was investigated for these buildings having vertically irregular structural system. XVI