Beta- ve Y - Oksijen fonksiyonu içeren alkil halojenürlerle grignard eşleşmesinde katalizör etkinliği
The Catalytic activity in lthe grignard coupling with alkyl halides containing Beta-and Y-oxygen functionality
- Tez No: 16626
- Danışmanlar: PROF.DR. ENDER ERDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
XIX ÖZET Yüksek Lisans Tezi 3-ve y-OKSÎJEN FONKSİYONU İÇEREN ALKÎL HALOJENÜRLERLE GRÎGNARD EŞLEŞMESİNDE KATALİZÖR ETKİNLİ?İ' Fatma DÜŞME ZKALENDER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalx Danışman: Prof.Dr. Ender Erdik 1991,53 sayfa Jüri: Prof.Dr. Ender ERDİK Prof.Dr.Tuğmaç SAYRAÇ Prof. Dr. Metin OBALİ Grignard reaktifi, n-bütilmagnezyum klorürün 2- veya 3-yerinde oksijen fonksiyonu içeren alkil halojenür- lerle Cu-katalizli eşleşmesinde katalizör etkinliği araş tırılmıştır. Organik zincirin -(CH2) OH (n=2,3)homologas- yonu için Grignard reaktifinin etilen veya propilen halo- hidrinlerle veya asetat türevleriyle eşleşmesinde etkin katalizörün Cul olduğu bulunmuştur. Grignard reaktifinin etilen halohidrin p-toluensülfonat ile Cul katalizli eş leşmesi organik zincirin -(CH_)2C1 homologasyonu için ye ni ve uygun bir yöntem olarak önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Grignard reaktifi, eşleşme, n-bütil- magnezyumklorür, halohidrin, halohid rin tosilat, halohidrin asetat
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis THE CATALYTIC ACTIVITY IN THE GRIGNARD COUPLING WITH ALKYL HALIDES CONTAINING & -AND y OXYGEN FUNCTIONALITY Fatma DÜŞMEZKALENDER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof.Dr. Ender Erdik 1991, Page: 53 Jury: Prof. Dr. Ender ERDÎK Prof. Dr. Tuğmaç SAYRAÇ Prof. Dr. Metin OBALİ Several copper (I) catalysts were examined for their catalytic activity in the reaction of n-butylmagnesium chloride with some alkyl halides containing B-and Y~°xygen functionality. Cul was found to be by far the most active catalyst in the coupling of a Grignard reagent with ethylene or propylene halohydrins and with their acetats for -(C^) OH (n=2,3) homologation of organic structure. Cul Catalyzed coupling of a Grignard reagent with ethylene chlorohydrin p-toluenesulfonate provides a new and convenient route for - (CH ) "C1 homologation of organic structure. KEYWORDS: Grignard reagent, n-butylmagnesium chloride, homologation, halohydrin, halohydrin acetate, halohydrin tosylate.