Bazı meso-sübstitüe porfirinlerin sentezi, komplekslerinin hazırlanması ve bazlık sabitlerinin tayini ile yapılarının aydınlatılması
Synthesis of some meso-porphyrin derivatives, determination of basicity constants, preparation of their complexes and investigation of their structures
- Tez No: 16625
- Danışmanlar: PROF.DR. NECLA GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi BAZI iDeso-SüBSTiTÜE PORFİRİNLERİN SENTEZİ, KOMPLEKSLERİNİN HAZIRLANMASI VE BAZLIK SABİTLERİNİN TAYİNİ İLE YAPILARININ AYDINLATILMASI Mustafa HAYVALI Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ 1991, Sayfa:48 Jüri: Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Prof. Dr. Saim ÖZKAR Doç. Dr. Güleren ÖZKAN Bu çalışmada, pirol ve aromatik aldehitlerin metilen klorür ortamında etkileştirilmesinden meso- tetrafenilporf irin (C4eHaoN2) (D, aeso-tetrakis- (4-metilf enil)porf irin (CsaHaaNa) (2.), ıseso-tetrakis- (4-klorof enil>porf irin (C4BH2eCİ4N2>, (3.) ve meso- tetrakis-(4-metoksifenil)porf irin (CsoHaeNaO-a,} (4_), türevleri sentezlendi. Bileşik (i.)'in Ni(İI) ile kompleksi hazırlandı (la). Bu bileşiklerin yapıları İR, UV, XH-, 13C-NMR ve element analizi sonuçlarından faydalanılarak aydınlatıldı. Hazırlanan aromatik ıneso-sübstitüe porf irinler (1, 2, 3 ve 4), nitrobenzende potansiyometrik olarak titre edildi ve pKa' değerleri hesaplandı. Bu bileşiklerin bazik karakterinin fenil halkasında bulunan sübstituentlerin etkisi ile (OCHa, CH3, H ve Cl) 4>2>1>3 sırasında azaldığı gözlendi. ANAHTAR KELİMELER: ıneso-Sübstitüeporf frjLnler, ^- Potansiyometrik Titıfasyon, Susuz Ortam Titrasyonları
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis SYNTHESIS OF SOME ineso-PQRPHYRIN DERIVATIVES, DETERMINATION OF BASICITY CONSTANTS, PREPARATION OF THEIR COMPLEXES AND INVESTIGATION OF THEIR STRUCTURES Mustafa HAYVALI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor: Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ 1991, Page: 48 Jury: Prof. Dr. Necla GÜNDÜZ Prof. Dr. Saim ÖZKAR Assoc. Prof. Dr. Güleren ÖZKAN In this study, jseso-tetraphenylporphyrin (C4eH3oN2> (1), /neso-tetrakis-^-methylphenyDporphyrin (C50H38N2) (2.) iseso-tetrakis-H-chlorophenyDporphyrin (C4SH2BCI4N2) (2.) and iaeso-tetrakis-(4-methoxyphenyl) porphyrin (CsoHaaîteOa) (4L) have been prepared from pyrrol and aromatic aldehydes in methylenechloride. The coordination compound (la) of 1 with Ni(II) in DMF has been synthesized. The structures of these compounds have been determined by elemental analysis, İR, UV, XH-NMR and isC-NMR spectral data. jneso-Tetraphenylporphyrin (1) and jneso-tetrakis p-substituted porphyrines (2., 2., and 4_) were titrated potentiometrically in non-aqueous nitrobenzene and their pKa' values calculated. The basicity of the derivatives were observed by the effects of the substituents on the phenyl ring (OCH3, CHs, H and CI) as 4>2>1>3 decreasing order. KEY WORDS: jaeso-Substitutedporphyrins, Potantiometric Titration, non-Aqueous Media Titration