Gadelenyum ve evropiyum katkılanmış bizmut trioksit polimorflarının kristallografik ve elektriksel iletkenliklerinin incelenmesi
Electrical properties and cyristallographic characterization of gd2o3 and eu2o3 doped bi2o3 polymorphs
- Tez No: 256458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın ana amaçları, (Bi2O3)1-x-y(Gd2O3)x(Eu2O3)y Bizmut trioksit-Gadelenyum trioksit-Evropiyum trioksit üçlü sisteminin polimorfozlarının faz geçişlerini, kristallografik ve elektriksel özelliklerini ve Gd2O3-Eu2O3 içeriğine bağlı olarak örgü parametrelerinin incelenmesidir. Yapısal ve termo elektriksel geçiş özelliklerinin belirlenmesi için SEM, XRD, TG/DTA ve elektriksel ölçümler yapıldı. Elektriksel ve yapısal ölçüm sonuçlarına dayanarak sistemin oksijen iyonik iletkenlik mekanizması belirlendi. Sistemin dominant beta fazı 700 °C'de gözlendi. Gd2O3 oranı arttıkça sistemin birim hücre parametrelerinin de arttığı bulundu. Bu üçlü katı çözeltisi, yüksek oksijen iyonik iletkenlik özelliğinden dolayı, katı hal elektrokimyasal cihazlarında özellikle katı oksit yakıt pillerinin (SOFC) temel bileşeni olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the polymorphic phase transitions, crystallographic and electrical properties and Gd2O3-Eu2O3 content dependence of the lattice parameters of the ternary solid solution (Bi2O3)1-x-y(Gd2O3)x(Eu2O3)y. The SEM, XRD, TG/DTA and electrical measurements have been carried out in order to clarify structural and thermo-electrical transport properties. The mechanisms of the ionic oxygen conductivity of the system have been discussed by using the electrical and structural measurement results. The dominant ß-phase of the system has been obtained at 700 °C. The obtained unit cell parameters of the system increase with the increasing Gd2O3 content. This ternary solid solution can be used as an essential component in the production of solid state electrochemical devices especially solid oxide fuel cell (SOFC), due to their high oxygen ionic conductivity.