Ayaklı betonarme su depolarının tasarım kuralları ve deprem etkisindeki davranışı
The dynamic behaviour and design rules of elevated water tanks
  1. Tez No: 166276
  2. Yazar: RAGIP DEMİRÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
AYAKLI BETONARME SU DEPOLARININ TASARIM KURALLARI VE DEPREM ETKİSİNDEKİ DAVRANIŞI ÖZET Günümüzde gelişmiş inşaat teknolojisi yardımıyla inşa edilen yapıların depreme karşı dayanımının sağlanması, tasarım aşamasında en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Özellikle meydana gelebilecek bir depremde, yangınla mücadele edebilmek ve salgın hastalıkların önüne geçebilmek için su depolan hasar görmemelidir. Bu çalışmada ayaklı su depolarının deprem hareketi karşısındaki davranışı incelenmiştir. İlk olarak depo haznesindeki su kütlesinin deprem hareketi üzerinde durulmuş ve haznedeki su kütlesinin deprem davranışı modellenmiştir. Deprem anında su kütlesi, oluşan titreşim sonucu hazne duvarlarına hidrodinamik etki göstermektedir. Hidrodinamik basınçlar hazne duvarlarının boyutlandırılmasında ön plana çıkmaktadır. Ayaklı su depolarının maruz kaldığı yükler üzerinde durularak hesap yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Ardından çatlak genişliği hesabında izlenecek yöntemler ve yönetmeliklerde getirilen sınırlamalar açıklanmıştır. BSI ve DSİ' de su tutucu yapılar için verilen derz çeşitlerine değinilmiş ve gerekli derz detayları verilmiştir. Bu çalışmada örnek olarak DSİ tarafından hazırlanan 25m yüksekliğindeki 75 m3' lük ayaklı su deposuna ait tip proje ele alınmıştır. Ayaklı su deposuna ait yapı sisteminin mevcut kesitleri ve malzeme özellikleri alınarak, 4 ayrı deprem bölgesi için hesaplar tekrarlanarak göreli kat ötelemeleri, rij itlik düzensizliği ve kolonlara ait kesit tesirleri kontrol edilmiştir. Hesaplarda Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ve dinamik analiz için Mod Birleştirme Yöntemi kullanılmıştır. Katlardaki döşemeler için rijit diyafram kabulü yapılmıştır. Dinamik analizle bulunan taban kesme kuvveti VtB, Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemiyle bulunan taban kesme kuvveti F/den küçük olduğu durumlarda dinamik analizle bulunan tüm iç kuvvet ve yer değiştirmeler V, I VtB oranında büyütülmüştür. Mevcut yapıya ait kolon donatı alanları, abaklar yardımıyla ve SAP2000 programıyla hesaplanan donatı alanlarıyla karşılaştırılmıştır. Ardından yapı, malzeme özellikleri ve kiriş boyutu değiştirilerek 1. deprem bölgesi için yemden analiz edilmiştir. Bulunan tesirler göz önüne alınarak kolon ve kiriş donatısı hesaplanarak donatı detayı verilmiştir. Ele alman yapının 4 deprem bölgesi için bulunan sonuçlar değerlendirildiğinde, depo haznesinin bulunduğu en üst katin altında yumuşak kat oluştuğu ve DSİ tarafından verilen tip projenin mevcut ABYYHY97'ye göre özellikle 1. ve 2. deprem bölgesindeki yapılar için yetersiz kaldığı görülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
THE DYNAMIC BEHAVIOR AND DESIGN RULES OF ELEVATED WATER TANKS SUMMARY Today, it is important for the buildings which to constructed by the help of advanced construction technology to provide eartquake resistance at the stage of design. Particularly, the water tanks should be not damaged for the controlling fires and to stop contagious disease after earthquake. In this thesis, the dynamic behavior of elevated tank during earthquake is studied. At first, it was examined for the dynamic behavior of water in tank is studied and this behavior is illustrated. The hydrodynamic forces which is being with sloshing by an earthquake exert on the tank wall. The hydrodynamic forces are imported for design of the water tank walls. The loads of the elevated water tank are explained along the procedure for analysis. The control of crack spacing and the giving limits by Codes were explained. The kind of construction joints and detail of joints at the retaining water structures. In this study, the typical project of an elevated tank which prepared by DSI is examined for an example. In the analysis Equivalent Earthquake Load Method and Modal Superposition Method are used. In both methods the slabs are assumed to be rigid diagram. If the total earthquake load V, which is calculated by using Equivalent Earthquake Load Method is greater than the total eartquake load VtB which is calculated with Modal Superposition Method, the whole internal forces and displacements were multiplied by the ratio of Vt I VtB- The area of column bars of the model was compared with the areas which were calculated with SAP2000 and with tableau. Afterwards, the characteristic of material and the dimension of beam are changed and this new structure was calculated again for first eartquake zone. When the results of four eartquake zones were compared in this example,“the weak story”was being at the flor of under the water tank and typical project of DSI was not avaible enough for first and second earthquake zones according to Turkish Eartquake Code98.