Yüklenici inşaat firmalarında inşaat proje yönetim sistemi uygulama yeterliliğini belirleme modeli ve bir uygulama örneği
A model for determining construction project management application adequacy in construction firms and a sample application
  1. Tez No: 166275
  2. Yazar: FAHRİ İLKE BAYOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
YÜKLENİCİ İNŞAAT FİRMALARINDA İNŞAAT PROJE YÖNETİM SİSTEMİ UYGULAMA YETERLİLİĞİNİ BELİRLEME MODELİ VE BİR UYGULAMA ÖRNEĞİ ÖZET İnşaat projeleri, gittikçe artan insan ihtiyaçları ve gelişen teknoloji doğrultusunda gün geçtikçe daha karmaşık bir yapıya bürünmektedir. Bunun yanında, bir inşaat projesinin gerçekleştirilmesi sürecinde bu çalışmaya dahil olan tarafların fazlalığı ve iş disiplinlerinin çeşitliliği, inşaat üretimini karmaşık ve modellenmesi zor bir hale getirmektedir. İnşaat projelerinin başarısına etki eden etmenlerin fazlalığı ve bu etmenler arasındaki ilişkiler, inşaat projelerinin basan hedeflerine yönelik olarak profesyonel yönetim metotları ile yürütülmesini kaçınılmaz hale getirmektedir. İnşaat projelerinin öngörülen sürede, maliyet sınırı dahilinde ve istenilen kalite şartlarını taşır nitelikte gerçekleştirilebilmesi için, yukarıda bahsedilen tarafların ve faaliyetlerin sistematik biçimde yönetimini öngören inşaat proje yönetim sistemi ortaya çıkmıştır. İnşaat proje yönetiminin esaslarım tanımlayan bir uygulama standardı, 1993 yılında ABD İnşaat Yöneticileri Birliği (CMAA) tarafından hazırlanmış olan“Standart Construction Management Services and Practice”dir. Bu standardın 2000 yılı versiyonu, İ.T.Ü. İnşaat Fakültesi Yapı İşletmesi Anabilim Dalı tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Söz konusu uygulama standardı, proje yönetimini ABD'deki uygulaman temel alarak bir mal sahibi problemi olarak görmekte, mal sahibinin ihtiyaçlarına cevap veren bir yapının belirlenen sürede, maliyette ve kalitede inşa edilebilmesi için yapılması gerekenleri tanımlamaktadır. Bu çalışmada, inşaat proje yönetim uygulama standardının yüklenici inşaat firmalarında uygulama yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak bir model geliştirilmiş ve bu model bir inşaat firmasında uygulanarak örneklenmiştir. Söz konusu çalışma hazırlanırken, geliştirilen modelin standardın öngördüğünün aksine mal sahibi değil, yüklenici bakış açışım taşıması hedeflenmiştir. Bu hedefle de, daha önce proje yönetiminin uygulama yeterliliğini mal sahibi bakış açısı ile ölçmek için geçtirilmiş olan bir ölçme modeli, yüklenici firma bakış açışım yansıtacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. İnşaat Proje Yönetiminin Uygulama Standardı'nda, bir inşaat projesi birbirini takip eden beş evrede ve altı temel işlev kategorisinde ele alınmıştır. Bu beş proje evresinin her birinde, her bir temel işlev kategorisi aranda yapılması gerekenler tanımlanmış ve matris biçiminde bir uygulama standardı ortaya konumştur. Söz konusu evreler; Ön Tasarım Evresi, Tasarım Evresi, İhale ve Satın Alma Evresi, Yapım Evresi ve Yapım Sonrası Evre'dir. Temel işlev kategorileri ise, Genel Proje rxYönetimi, Maliyet Yönetimi, Süre Yönetimi, Kalite Yönetimi, Sözleşme Uygulaması ve İş Güvenliği Yönetimi'dir. İnşaat proje yönetim sisteminin uygulama yeterliliğim yüklenici firma bakış açısı ile belirlemeye yönelik olarak geliştirilen ölçme modelinde, yüklenici firmaların, inşaat proje yönetim sisteminin uygulama gereklerini ne derece yerine getirdikleri belirlenerek, mevcut durumlarının ortaya konması ve eksik oldukları alanların belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu değerlendirme sonuçlarına göre yüklenici firmalar, inşaat proje yönetim sistemini daha etkin biçimde uygulayabilmek için faaliyetlerini düzenleme yoluna nereden başlamaları gerektiğini belirleyebileceklerdir. Çalışma, amacına uygun olarak mantıksal açıdan birbirini takip eden bölümler şeklinde hazırlanmıştır: Tezin 1. bölümünde, inşaat proje yönetimi ve inşaat proje yönetimi uygulama standarı hakkında genel bilgi verilmiş ve çalışmanın amacı belirtilmiştir. Tezin 2. bölümünde, inşaat sektörünün yapısı ortaya konulmuş, bu yapı alt başlıklar şeklinde maddeler biçiminde incelenmiştir. Tezin 3. bölümünde, İnşaat Yönetimi kavramı açıklanmış, etkin bir inşaat yönetimi için yapılması gerekenler ile inşaat yönetiminin yararlan ve maliyetleri konusuna yer verilmiştir. Tezin 4. bölümünde, Amerikan İnşaat Yöneticileri Birliği'nin (CMAA) hazırladığı hizmet ve uygulama standardı tanıtılmış, standardın öngördüğü faaliyetler hakkında bilgi verilmiştir. Tezin 5. bölümünde, inşaat firmalarında inşaat proje yönetim sistemi uygulama yeterliliğini belirlemeye yönelik olarak önceden geliştirilmiş olan bir ölçme modeli üzerine açıklamalar yapılmıştır. Tezin 6. bölümünde, yüklenici bakış açısı ile inşaat proje yönetim sistemi ölçme modeli tanıtılmıştır. Bu modelin geliştirilmesine duyulan gereklilik ve izlenen yöntem ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. Tezin 7. bölümünde, oluşturulan yüklenici açısından inşaat proje yönetimi uygulama yeterliliğini belirleme modelinin bir inşaat firmasında uygulanması ve uygulamanın değerlendirilmesi yapılmıştır. Tezin 8. bölümünde, yüklenici açısından inşaat proje yönetimi uygulama yeterliliğini belirleme modelinin değerlendirilmesi yapılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
A MODEL FOR DETERMINING CONSTRUCTION PROJECT MANAGEMENT APPLICATION ADEQUACY IN CONSTRUCTION FIRMS AND A SAMPLE APPLICATION SUMMARY Construction projects have been becoming more complex through the increasing needs of mankind and developing technology every day. Besides, large number of parties involved in construction projects and work disciplines turn the construction production into a hard-to-model situation. To execute construction projects with professional management methods is inevitable due to many factors effecting the success of construction projects and the relationships between these factors. Construction Management System has emerged to organize above mentioned parties and works to complete construction projects on predefined time, financial and quality targets. A practice standard to define the terms of construction project management is the“Standart Construction Management Services and Practice”prepared by Construction Management Association of America (CMAA) in 1993. 2000 version of this standard has been translated into Turkish by Construction Management Department of Civil Engineering Faculty of Istanbul Technical University. Basing its point of view on the practice in the USA, this standard accepts project management as a client problem and defines the terms and directions for a construction project to be completed on project targets to fulfill the needs of the client. In this study, a model has been developed to determine the application adequacy of construction project management system in construction firms and a sample application of this model has been carried out. While developing this model, the overall concept has been based on contractor point of view instead of the client point of view as defined in the practice standard, A previously developed model to determine the project management application adequacy based on client point of view has been examined and revised to achieve this change. A typical construction project has been examined in five project phases and six functional categories in Standart Construction Management Services and Practice. These five project phases are Pre-design phase, Design phase, Bid and Award phase, Construction phase and Post-construction phases. Main functional categories are General Project Management, Cost Management, Time Management, Quality Management, Contract Administration and Occupational Health & Safety Management Through these five project phases and six categories, the rules and directions have been defined forming a project management matrix. The current situation and lacking fields of function of contractor firms will be determined with the model to determine the application adequacy of construction project management system in construction firms. According to the results of the application of model, contractor firms will be able to determine the place to start on the road to develop themselves to achieve the point defined in the practice standard. xi