İki parametreli zemine oturan dairesel plaklar
Analysis of circular plates on a two-parameter elastic foundation
- Tez No: 166277
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MECİT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İKİ PARAMETRELİ ELASTİK ZEMİNE OTURAN DAİRESEL PLAKLAR ÖZET Bu çalışmada iki parametreli elastik zemine oturan dairesel plakların hesabı yapılmıştır. Hesaplarda zemine ait elastisite modülünün sıkışabilen tabaka yüksekliği boyunca sabit, lineer ve kuadratik değişimi ele alınarak zemin yüzey parametresinin ve zemine ait karakteristik büyüklükler bir ardışık yaklaşım yöntemi ile hesaplanmıştır. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konu ile ilgili literatürde mevcut zemin modelleri kısaca özetlenmiş ve bu çalışmada uygulanan çözüm yöntemi ve yöntemin uygulanışı hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, iki parametreli elastik zeminde zemin karakteristiklerinin tanımı yapılmıştır. İki parametreli elastik zemine oturan plaklarda ve plak bölgesi dışında diferansiyel denklem elde edililerek virtüel iş teoremi yardımıyla zemin karakteristiklerinin elde edilebileceği ve zemin elastisite modülünün derinlikle değişimine bağlı olarak zemine ait karakteristik büyüklüklerin ifadeleri elde edilmiştir. Üçüncü bölümde onatlı serbestlik dereceli halka sektörü plak sonlu elemanda rij itlik, deformasyon, elastik yataklanma ve kayma parametresi matrislerinin sayısal olarak nasıl elde edildiği gösterilmiştir. Dördüncü bölümde dört serbestlik dereceli dairesel zemin sonlu elemana ait elastik yataklanma ve kayma parametreleri verilmiştir. c Beşinci bölümde çalışma ile ilgili sayısal örnekler yapılmış, sonuçlar tablo ve şekillerle gösterilmiştir. Altıncı bölümde ise çalışma sonucunda elde edilen sonuçlar topluca verilmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
ANALYSIS OF CIRCULAR PLATES ON A TWO-PARAMETER ELASTIC FOUNDATION SUMMARY In this study, the analysis of plates on a two-parameter foundation has been done in case of constant,lineer and quadratic changes of modulus of elaticity with depth, in accordance with iteration process by calculation of mode shape parameter, the elastic bedding coefficient and shear parameter coefficient. The study consists of 6 sections. In the first section, the purpose of the analysis and description of the study and the steps of the analysis have been examined. The mathematical models, that were used in the previous studies, have been introduced and necessary information regarding the algorithm of the software and its implementation has been given. In the second section, characteristics of the two-parameter foundation have been described, the governing differential equationsare derived both below and outside of the plate by using the virtual work theorem, numerical characteristics of the foundation has been introduced in accordance with iteration approach. In the third section, the elastic bedding and shear parameter matrices of circular plate element with sixteen degrees of freedom have been given. In the fourth section, the elastic bedding and shear parameter matrices of soil element with four degrees of freedom have been given. In the fifth section, numerical examples have been given regarding the calculations mentioned above.Also, surface figures have been drown by using numerical results. Finally in the sixth section, aggregated results of the study have been explained. xin