Yakıt pillerinin termo-ekonomik analizi
Thermo-economic analysis of fuel cells
  1. Tez No: 166294
  2. Yazar: AHMET ŞAFAK AYKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ SALİM SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
YAKIT PİLLERİNİN TERMO-EKONOMIK ANALİZİ ÖZET Verimli ve ekonomik açıdan etkin olmasının yanında aynı zamanda çevresel kısıtları da sağlayan sistemleri tasarlamak mühendislerin önde gelen hedeflerinden biridir. Kaynakların sonlu olduğu ancak enerji talebinin sürekli arttığı günümüz dünyasında, enerji ve kaynakları tüketen sistemlerin işleyişini anlamak ve neticesinde sistemleri geliştirmeye dönük ve dolayısıyla çevreye olan olumsuz etkileri azaltıcı sistematik yaklaşımlar geliştirmek giderek artan bir öneme sahiptir. Yakıt pilleri, hidrojen veya hidrojence zengin yakıtların ve oksitleyicilerin kimyasal enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren aygıtlardır. Yakıt pillerinde, yakıt olarak hidrojen kullanıldığından dolayı, tepkime sonucu emisyon olarak açığa sadece su buharı çıkar. Yakıt pillerinde, herhangi bir yanma tepkimesi gerçekleşmediğinden, yakıt enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümü yüksek verim değerleriyle gerçekleşir. Yakıt pilleri polimer elektrolit zar, alkali elektrolit, fosforik asitli, katı oksit ve eriyik karbonat yakıt pilleri olmak üzere sınıflandırılabilir. Deniz taşıtı kaynaklı emisyonların kaynağı, temel olarak taşıtın şevki ve ek elektrik ihtiyaçlarının tedarikidir. Yakıt pillerinin gemi makineleri ve gemi servis gücü üreticileri pazarında yer alabilmeleri için, yakıt pillerinin, konvansiyonel sistemlerin günümüzdeki ve gelecekte ulaşılması planlanan ekonomik ve teknik verileriyle rekabet edecek seviyelere ulaşması gerekmektedir. Yakıt pillerinin termodinamik anlamda analizinde çalışma sıcaklığı ve çalışma basıncının yakıt pili performansına (hücre potansiyeli, hücre verimi ve güç yoğunluğu) nasıl etki ettiği incelenmiştir. Ekonomik analiz esnasında ise elektrik üretim maliyetine yakıt pili yığın sabit maliyeti, yakıt pili hücre maliyetleri ve yakıt maliyetinin etkileri araştırılmıştır. xııı
Özet (Çeviri)
THERMO-ECONOMIC ANALYSIS OF FUEL CELLS SUMMARY The primary aim of engineers is to design systems those satisfying environmental constraints as they should be economically and technically effective. In such a world that sources are limitted but energy demand is continuously increasing, understanding dissipative systems and as consequently developing systems and decreasing their environmental effects are becoming vital. Fuel cells are energy conversion devices that generate electricity and heat by electrochemically combining a gaseous fuel (hydrogen) and an oxidant gas (oxygen from the air) through electrodes and across an ion conducting electrolyte. The consequence of the fact that hydrogen is used in fuel cells, only water will be the emission product. Because no combustion is realized, greater efficiency values could be observed as elecrochemical energy of the fuel converts to electricity. Fuel cells can be classified in four main groups; polymer electrolyte, alkaline electrolyte, phosphoric acid, molten carbonate and solid oxide fuel cells. The source of marine based emissions are basically propulsion and supply of supplementary electricity demands. To be an attractive alternative to the marine propulsion and ship service power market, fuel cell based systems must have characteristics that make them competitive with current and predicted future, conventional based prime movers. As fuel cells thermodynamically analyzed, the effects of operating temperature and operating pressure on fuel cell performance (cell potential, cell efficiency and power density) were investigated; and in the economic analysis the effect of fuel cell stack cost, cell costs and fuel cost on the electricity cost were also investigated. xiv