Aşırı deniz şartlarında gemilerin davranışları
Responses of ships in extreme sea conditions
  1. Tez No: 166295
  2. Yazar: İSMAİL BAŞARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER BELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
AŞIRI DENİZ ŞARTLARINDA GEMİLERİN DAVRANIŞLARI ÖZET Bu çalışmada, elastik bir geminin karışık dalgalı aşın deniz şartlarındaki sürekli ve geçici cevaplan, lineer bir gemi hidroelastisitesi teorisi kullanılarak incelenmiştir. Rijit ve elastik bileşik hareketler hesaba katılmış ve simetrik hareketlerin gemi mukavemetinde dominant olmasından ötürü sadece simetrik hareketler göz önüne alınmıştır. Bu hareketler bilindiği gibi dalıp - çıkma, baş - kıç vurma ve teorik olarak sonsuz sayıda doğal titreşim şekillerinden oluşan elastik hareketlerdir. İlk olarak, sudaki hareket denklemlerine ulaşabilmek için“kuru tekne”özellikleri hesap edilmiştir. Tüm akışkan etkileri, vakumdaki tekneye uygulanan kuvvetler olarak ele alınmış ve bundan dolayı cevaplar kuru teknenin, ortogonalite şartlarını sağlayan asal koordinatlarında ifade edilmiştir. Örnek olarak bir hücumbotun kuru tekne özellikleri hesaplanmıştır. Hareket denklemlerinin elde edilmesi ve örnek hücumbot için R.A.O. (Response Amplitude Operators) hesaplan Bölüm 2'de sunulmuştur. Geminin cevaplan düzgün durum ve geçici durum cevaplarından oluşmaktadır. Düzensiz dalgalar düzgün durum cevaplarına neden olurken, geçici cevaplar gemi baş formunun sudan çıkıp dalga yüzeyine çarpmasıyla oluşur. Geçici zorlama“darbe dövünmesi”ve“momentum dövünmesi”tanımlamaları kullanılarak elde edilmiştir. Bölüm 3 'de dövünme tanımlamaları tartışılmış ve darbe ve momentum dövünmesi kuvvetleri ayrı ayrı hesaplanmıştır. Tekneye uygulanan dövünme kuvvetleri, darbe ve momentum kuvvetlerinin toplanmasıyla elde edilmiştir. Geçici zorlayıcı kuvvetler ve geçici cevaplar için sayısal sonuçlar Bölüm 3 'de gösterilmiştir. Gemilerin toplam cevaplan, düzgün durum cevaplan üzerine dövünme nedenli geçici cevapların lineer olarak süperpozisyonu ile bulunur. Cevapların zaman serileri VIII“gerçek zamanlı bilgisayar deneyleri”ile elde edilmiştir. Dört farklı deniz şartı ve gemi hızı için simülasyon sonuçlan Bölüm 4' de sunulmuştur. Kullanılan program süiti yeni dövünme veya herhangi bir geçici zorlama tanımlamaları için geliştirilebilir hale getirilmiştir. Örneğin, programa yeni bir dövünme zorlaması öngörü modeli eklenebilir veya model tamamen 3 - boyutlu hale getirilebilir. Dizayn özellikleri hakkında fikir sahibi olabilmek veya kriterler uygulayabilmek amacıyla simülasyonlardan elde edilmiş olan zaman serilerine istatistiksel analizler uygulanmıştır. Bu çalışma geliştirilebilir durumdadır ve ileri çalışmalara temel teşkil edecektir. Bu tez ilerideki çalışmalar için bir hazırlık adımı olarak görülmelidir. ıx
Özet (Çeviri)
RESPONSES OF SHIPS IN EXTREME SEA CONDITIONS SUMMARY In this study, the steady state and transient responses of a flexible ship in rough seas of irregular waves are investigated using a linear theory of ship hydroelasticity. The coupling of rigid body and elastic motions are taken into account and the symmetric motions are considered only since these motions are dominant in the strength analysis of ships. It is known that these motions are heave and pitch, as well as the symmetric elastic motions theoretically made up of an infinite series of natural mode shapes Firstly, the“dry hull”properties are calculated to achieve the responses in water. All fluid actions are treated as forces applied to the hull in vacuum and hence, the responses are expressed in the principal coordinates of the“dry hull”which satisfy the orthogonality conditions. The dry hull properties of a military assault boat are calculated. The determination of the equations of motion and the R.A.O.(Response Amplitude Operators) results for the assault boat can be seen in Chapter 2. The responses of a ship include the steady state and transient responses. While irregular waves cause the steady state responses, the transient responses occur when the ship bow emerges from and slams on the wave surface. The associated transient excitation is determined using the concepts of“impact slamming”and“momentum slamming”. In Chapter 3, the slamming models are discussed and the impact and momentum slamming forces are calculated individually. The slamming force applied to the hull is obtained by summing impact and momentum slamming forces. The numerical results for the transient excitation forces and responses are discussed in Chapter 3.The total responses of ships can be obtained by a linear superposition of the slam induced transients on the steady state responses. The time series of the responses are obtained by“real time computer experiments”. In Chapter 4, simulations are presented for four different sea conditions and ship speeds. A program suit is used to simulate the behaviour of a ship in heavy seas. This program suit is improved to facilitate the easy inclusion of new slamming models or any other transient excitation. For instance, a new model of slamming pressure prediction can be added or the present model can be converted into 3 - dimensions. Statistical analyses are applied to the time series of responses obtained by simulations in order to assess the design properties or to apply appropriate design criteria. This study is improvable and further studies will be based on the tools used to obtain the results presented here. This thesis should be considered as the preparation step for more advanced studies. XI