Mermercilik sektörünün ekonomik ve toplumsal kalkınmaya etkilerinin sosyolojik analizi: Batı Akdeniz örneği
The sociological solutions of the effects of economic and social development in the marble industry: The case of the Mediterranean
  1. Tez No: 469842
  2. Yazar: ONUR UZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL SALLAN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
1980'lerle beraber Türkiye'de neoliberal politikalar, kapitalizmin küreselleşme sürecini hızlandırmış, sermaye yeni sanayi odaklarına yönelmiştir. Bu alanlardan biri de doğal kaynak alanı ya da mermercilik sanayidir. Özellikle ulaşımın ve yapı sektörünün artan önemiyle beraber, coğrafi yapı özellikleri uygun olan bölge ve kentlerde mermercilik sektörü gelişmiştir. Batı Akdeniz Bölgesi'nde özellikle 1990'lı yıllarda gelişmeye başlayan mermer sektörünün ekonomik büyümesi 2000'i yıllarla beraber olmuş, toplam bölge ihracatının %40'ını maden-mermer sektörü oluşturmuştur. 2012 yılında işlenmiş ve işlenmemiş maden ürünlerine dayalı ihracat değerinin Batı Akdeniz bölgesi illerinin toplam sanayi ihracatı içindeki payı artmıştır. Burdur için oran %88 iken, Isparta için %55'e yükselmiştir. Bu çalışmada yeni sanayi kollarının bölgesel ve kentsel sürdürlebilir kalkınmanın çevreye olan etkileri, maden-mermer sanayi bağlamında Batı Akdeniz örneğinde ele alınmaktadır. Çalışmada mermer ocaklarına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan halkın ve yerel STK'ların ekonomik kalkınma ile çevreye olan farkındalıkları, ekonomik ve sosyal südürülebiliik açısından değerlendirilmektedr.Yine mermer sanayinin Batı Akdeniz bölgesinde ve araştırma illerinin kentsel ve kırsal kalkınmasında yerel aktörlerin sosyolojik nitelikleri ele alınmakta, emek ve sermaye ilişkisi işgüvenliği ve sınıfsallık bağlamında sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neoliberal policies in Turkey have accelerated the process of globalization of capitalism and the capital has shifted to new industrial centers in the 1980s. One of these areas is the natural resource area or the marble industry. The marble sector has developed especially with the increasing importance of transportation and the construction sector in regions and cities where geographical features are appropriate. The economic growth of the marble sector, which started to develop especially in the 1990s in the West Mediterranean Region, has been coinciding with 2000's, and the mining-marble sector has constituted 40% of the total regional exports. In 2012, the share of the export value of processed and unprocessed mineral products of the West Mediterranean cities in terms of their total industrial exports. While the rate for Burdur was 88%, it increased to 55% for Isparta. In this study, the environmental impacts of regional and urban sustainable development of new industries in terms of mining-marble industry are dealt with in the example of the West Mediterranean Region. In the study, the awareness of the people living in settlements near marble quarries and the local NGOs related to economic development and the environment is evaluated within the economic and social perspective. Again, the sociological qualities the marble industry in the West Mediterranean Region and the local actors in terms of urban and rural development of research cities are dealt with, relationship between labor and capital is questioned in the context occupational safety and class.