Betonarme bir ofis binasının tasarımı ve malzemenin tasarıma etkisi
Design of a reinforced concrete office building and effect of material on design
- Tez No: 166328
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKAİ CELEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
BETONARME BİR OFİS BİNASININ TASARIMI VE MALZEMENİN TASARIMA ETKİSİ ÖZET Yüksek lisans tezi olarak sunulan bu çalışmada, 10 katlı betonarme bir ofis binasının taşıyıcı sisteminin yatay ve düşey yükler altında çözümlemesi yapılarak taşıyıcı sistem elemanları boyutlandırılmıştır. Büro olarak kullanılacak bina planda 36x36 m ölçülerinde kare bir alana sahiptir. Bina bir bodrum kat, bir zemin kat ve sekiz normal kattan oluşmaktadır. Bütün katların yüksekliği 3,5 m'dir. Bodrum katı çepeçevre betonarme duvarlar ile teşkil edilmiştir. Yapıda; kolon, kiriş, perde ve döşemelerin oluşturduğu betonarme perde- çerçeve taşıyıcı sistemi haizdir. Yapının tahliyeleri tek doğrultuda ve çift doğrultuda çalışan döşemelerden oluşmaktadır. Temel sistemi kirişsiz radye olarak tasarlanmıştır. Yapı 2. derece deprem bölgesinde ve Z2 sınıfı zemin üzerinde yer almaktadır. Yapıda malzeme olarak C25 kalitesinde beton ve S420 kalitesinde betonarme çeliği kullanılmıştır. Zemin emniyet gerilmesi 350 kN/m2, zemin düşey yatak katsayısı 60000 kN/m3 olarak alınmıştır. Öncelikle zati ağırlıklar ve TS 498'de verilen hareketli yükler etkisi altında, TS 500 ve Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen esaslara göre taşıyıcı sistem elemanlarına ön boyut verilmiştir. Daha sonra ETABS (Nonlinear Version 8.11) sonlu elemanlar analiz programı kullanılarak yapının üç boyutlu modeli hazırlanmıştır. Modelde kolonlar ve perdeler çubuk, döşemeler levha, temel ve perdeler ise kabuk elemanlar (shell) olarak tarif edilmiştir. Yapının dinamik analizi için Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen Spektral Analiz Yöntemi kullanılmıştır. Bu yöntem ile bulunan kesit tesirleri, yine Deprem Yönetmeliği'nde belirtilen Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi ile bulunan kesit tesirleri ile mukayese edilmiş ve buna göre artırılmıştır. Modelde temel, zemin üzerine oturan ayrık elastik yaylar ile tarif edilmiştir. TS 500'de belirtilen düşey ve yatay yüklerin kombinasyonları programa tarif edilmiştir. Betonarme kesit hesaplarında kullanılan kesit tesirleri bu kombinasyonlardan elde edilmiştir. Çalışmanın son aşamasında, çeşitli beton ve çelik sınıflarına göre perdelerin hesabı tekrarlanmış ve donatılarının değişimi irdelenmiştir. Bütün hesaplar TS 500 ve Deprem Yönetmeliği'nde (1997) anlatılan esaslara göre yapılmıştır. XV
Özet (Çeviri)
DESIGN OF A REINFORCED CONCRETE OFFICE BUILDING AND EFFECT OF MATERIAL ON DESIGN SUMMARY In this study, the elements of structural system of a 1 0-storey reinforced concrete office building are designed after analyzing the system under lateral and vertical loads. The building which will be used as office has a square plan of 36x36 m sizes. It consist of a basement story, a gorund story and eight normal stories. The height of the all stories is 3,5m. The basement story is surrounded by reinforced concrete walls. The structural system of the structure is composed of reinforced concrete shear wall-frame system formed by columns, beams, shear walls and slabs. The floor system of the structure consist of one-way and two-way slabs. The foundation system is considered a mat foundation. The structure is assumed to be in the 2nd degree seismic zone and located on a Z2 class subsoil. In the design of the structural system the concrete grade C25 and the reinforced steel grade S420 are considered. Allowable soil stress is assumed to be 350 kN/m2 and subsoil vertical reaction coefficient is taken as 60000 kN/m3. First of all, under the effects of dead and live loads given in TS (Turkish Standard) 498, preliminary dimensioning is made according to the criteria mentioned in TS 500 and Turkish Earthquake Code. Afterwars, three dimensional modelling is made using the ETABS (Nonlinear Version 8.11) finite element analysis programme. In modelling the whole system, the columns and the beams are defined as frame, the slabs are defined as plate, and the foundation and the walls are defined as shell elements. For the dynamic analysis of the structure the Spectral Analysis Method in the Turkish Earthquake Code is used. Then the section forces found by this method are increased after comparing them with the section forces obtained by Equivalent Seismic Load Method. The foundation is considered to be on elastic subsoil. The load combinations of vertical and lateral loads, given in TS 500, are imposed to the programme. The internal forces used for the reinforced concrete section design are taken from these combinations. In the last part of the study, assuming different concrete and steel grades the shear walls are designed and required ratios of the steel are reported. All the calculations are based on to the design criteria in the TS 500 and Turkish Earthquake Code (1997). XVI