KOBİ'lerde otomasyonun imalat performansı üzerine etkisi
The effect of automation on manufactoring performance at SMEs
  1. Tez No: 166327
  2. Yazar: ÜNAL PERENDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN VEHBİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
KOBILERDE OTOMASYONUN İMALAT PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİSİ ÖZET İçinde bulunduğumuz yüzyılda teknolojik, ekonomik ve sosyal alanda meydana gelen gelişmeler ve değişimler ülkeler arası sınırların ortadan kalkarak uluslararası rekabetin şekilsel ve boyutsal olarak değişmesine neden olmuştur. Bu da, işletmelerin söz konusu değişime uyum sağlamalarını, hatta değişimin direk kendileri tarafından yönlendirilmesini mecburi hale getirmiştir. Uluslararası rekabette yaşanan bu değişikliklere büyük ölçekli işletmeler kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) de uyum sağlamak zorundadır. Rekabet üstünlüğü sağlamada ve imalat performansının arttırılmasında çok büyük öneme sahip olan İleri İmalat Teknolojilerinin KOBİ'lerde uygulama durumlarını ve imalat performansına etkilerini belirlemek amacıyla, değişik sektörlerde faaliyette bulunan 100 işletmeyle gerçekleştirilen bu çalışma da, anket sonucu elde edilen bulgular ve yapılan değerlendirmeler yer almaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF AUTOMATION ON MANUFACTORING PERFORMANCE AT SMEs ABSTRACT In this century, the progresses in technological, economical and social areas cause the boundaries between nations to disappear and the state of" international competitiveness by scope to change. It makes small and medium scale enterprises to adjust to these changes as much as large scale enterprises. The objective of this study is defining the implementation statement of the advanced manufacturing technologies at SMEs which use them for gaining competitive advantage and increasing performance of manufacturing by applying questionnaires to 100 SMEs which have place at different sectors of industry. This study also contains the evaluation of the findings of questionnaires.