Payas bölgesi (Hatay) demirli boksit oluşumlarının kökenine yönelik jeokimyasal ve maden mikroskopik incelemeler
The Geochemical and ore microscopic investigations of payas region (Hatay) ferric bauxite occurrences and their genesis
- Tez No: 16633
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi pay as bölgesi c hataya demirli boksit olusumlarinin kökenine yönelik jeokimyasal ve maden mîkroskopîk incelemeler Mehmet Ali DE?ER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Ens t ütüsü Jeoloji Mühendisliği Anabil i m Dalı Danışman: Y. Doç. Dr. S. KOÇ İ 991, Sayfa-, 96 J ür i : Y. Doç. Dr. S- KÛC Prof. Dr. A. ERLER Doç. Dr. B. VAROL Payas Bölgesi ' nde (Hatay), Alt Kretase - Senoniyen kireçtaşları arasında çökelen demirli boksitler, jeokimya jeoistatistik, sedimanter petrografi ve cevher mikroskopik ol arak çalışılmıştır. oluşumların tipik minareleri, maghemit, hematit, götit, berthiyerin ve diyaspor olup oolitik, tanesel ve kolloidal dok uludur. Taneli cevherleşme, çapı 20 mm. ye varan hematit taneleri içermektedir. Tanelerin arasındaki hamur, hematit, diyaspor ve berthi yer inden oluşmuştur. Masif cevherleşme alanlarında bazı erime boşlukları ve mikro- karstik yapılar bulunmaktadır. Oolitik cevherleşme, hem arazide hem de mikroskoik olarak azdır. Öolit zarfları, mikro taneler olarak maghemi t minerallerini içermektedir. Jeokimyasal - jeoistatistiksel veriler, Payas Bölgesi cevher leş mel er indeki iki önemli minerali eşme evresine işaret etmektedir. Birincisi maghemit, hematit ve götit minerallerini oluşturan Fe, Ca ve P elementlerinin yoğunlaştığı evre, diğeri diyaspor ve berthi yer in minerallerini veren Al, Si, Ti ve K elementlerinin yoğunlaştığı evredir. İncelemeler sonunda demirli boksit oluşumlarının lateritik bir ana kayadan kaynaklandığı görülmektedir. Birinci minerali eşme evresindeki elementler bu kaynak kayadan meydana gel mi ş t i r. ANAHTAR KELİ MELER ; Demi r, Bok si t, Later i ti k Demi r, Oolitik Demir, Sedimanter Demir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Masters Thesis THE GEOCHEMICAL AND ORE MICROSCOPIC INVESTIGATIONS OF PAYAS REGION (HATAY) FERRIC BAUXITE OCCURRENCES AND THEIR GENESIS MEHMET ALI DE?ER Ankara University Graduate School Of Natural And Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor; Asst. Prof.Dr. :S.KOC 1991, Page: 96 Jury: Asst. Prof.Dr.S. KOC Prof.Dr. A. ERLER AssoS~Prof.Dr.B.VAROL Ferric bauxites deposited within the limestones of Lower Cretaceous - Senonian age in Payas Region C Hataya were studied using methods of geochemistry - geostati sties, sedi mantar y petrography and ore - microscopy. Typical minerals of these deposits are maghemite, hematite, goethite, berthi erite and diaspore, which display oolitic, granular and colloidal textures. The gr anlar mi ner al i zati on i ncl udes wel 1 r ounded ' gr ai ns of hemati t e up to 20 mm. in diameter. The matrix between the grains is composed of hematite, diaspore and berthi erite. Some solution vugs and micro - kar-stic structures are observed in the areas with mas ive mineralization. Oolitic mineralization is limited in occurrence both areally and microscopically. Individual oolite films include maghemite minerals as micro grains. Geochemical and geostatistical data indicate that two phases are important in the mineralization of Payas area. One of them is concentration of Fe, Ca and P elements which formed hematite, goethite and maghemite minerals. The other- phase is concentration of Al, Si, Ti and K elements which formed diaspore and berthi erite. The results show that the ferric bauxite deposits had been originated from lateritic par rent rock, particularly elements of the first mineralization phase were related to that. KEY. WORDS: Iron, Bauxite, Iron Laterite, Oolitic Iron, Sedi mantar y Iron.