Development and implementation of a quantitative industry analysis model
Sayısal bir endüstri analizi modeli geliştirilmesi ve uygulanması
- Tez No: 166338
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEÇKİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 310
Özet
SAYISAL BİR ENDÜSTRİ ANALİZİ MODELİ GELİŞTİRİLMESİ VE UYGULANMASI ÖZET Rekabet stratejisinin gücü bir kurumu çevresi ile ilişkilendirmesinden kaynaklanmaktadır. Bir kurumun ilişki içerisinde olduğu çevre her ne kadar çok geniş bir biçimde ele alınabilirse de, kurumu asıl etkileyen çevre endüstriyel çevresidir. Endüstriyel çevre, kurumu etkileyen en yakın çevredir. Endüstriyel çevrenin yapısı, endüstrideki rekabeti ve kurumun uygulayacağı stratejileri önemli düzeyde etkiler. Bu nedenle, rekabet stratejisinin amacı, kurumun Porter'ın belirlediği endüstriyi etkileyen beş kuvvete karşı kendini en iyi savunabileceği bir yer edinmesini veya endüstriyi etkileyen beş kuvveti kendi lehine olacak şekilde etkilemesini sağlamaktır. Bu çalışma bir kurumun endüstriyi kapsamlı bir şekilde analiz etmesini, endüstrinin geleceğine yönelik değerlendirmeler yapabilmesini, endüstrideki rakiplerini ve kendi durumunu rakipleriyle karşılaştırabilmesini, endüstride elde edilen verileri sayısal sonuçlara dönüştürüp uygun bir rekabet stratejisi oluşturmasını sağlama amacına yöneliktir. Böylesine kapsamlı bir çalışma, ciddi düzeyde veriye ulaşabilmekle doğrudan ilişkilidir. Endüstri analizinin en önemli ve en zor kısmım veri toplama kısmı oluşturmaktadır. Bu nedenle, özellikle eğitim ve danışmanlık gibi doğru veriye ulaşmanın zor olduğu endüstrilerde, bu bölüm ayrı bir önem kazanmaktadır. Sayısal bir model oluşturabilmek için önce mevcut endüstri analizi modelleri olan Porter'ın endüstriyi etkileyen beş kuvvet modeli, Slater ve Olson Modeli, ve“Coopetition (Îşbirliği-Rekabet)”birleştirildi. Endüstriyi etkileyen tüm faktörlerin yer aldığı ve Porter'ın beş kuvvetini temel alan beş şablon tablo oluşturuldu. Her şablon tablo bir kuvvetin alt başlıklarını içerecek şekilde hazırlandı. Bu çalışmanın endüstri analizine esas katkısı oluşturulan değerlendirme tablolarıdır. Değerlendirme tabloları sayesinde model tamamıyla sayısal bir biçime dönüşmektedir. Değerlendirme tabloları önceki üç modelde eksik kaldığı düşünülen parçalan tamamlamaktadır. Bu tablo herhangi bir veriyi karşılaştırılabilir, işlenebilir ve herkes tarafından aynı şekilde anlaşılabilir bir şekle dönüştürmektedir. Şablon tabloların oluşturulmasının ardından, tablolardaki her faktör değerlendirme tablolarına göre puanlandırıldı. Bu puanlandırma, 9 puanın en yüksek, 1 puanın en düşük anlamına geldiği 9'lu Likert Ölçeği kullanılarak gerçekleştirildi. Bu çalışmada, endüstrideki lider kuruluşları, özel şirketleri, yabancı şirketleri ve sivil toplum kuruluşlarını da kapsayacak şekilde 1 76 kurum incelendi. Endüstrideki tüm kurumlara gönderilen anketler yanıtsız kaldığı için, 176 kurumun verisine İnternet XV111siteleri incelenerek ulaşıldı. Bu araştırma sonucunda eğitim ve danışmanlık endüstrisinde sunulan tüm ürün/hizmetlerin 400'ün biraz üzerinde olduğu belirlenmiş oldu. 400 ürün/hizmeti kapsayan eğitim ve danışmanlık endüstrisinin, birbirinden tamamen farklı 19 segmente ayrıldığı gösterildi. Detaylı segment analizi, yapılan önem analizi sonucu sayısı 13 'e düşen segmentlere yönelik olarak gerçekleştirildi. Her segment için, şablon tablolardaki faktörlerin her birinin değerlendirme tablolarına göre değerlendirilmeleriyle ortaya çıkan sonuçlar analiz edildi. Bu analiz sonucunda segmentler, Türkiye Sanayi Sevk ve İdare Enstitüsü (TÜSSİDE) için çekicilik düzeylerine göre Tablo l'de gösterildiği şekilde sıralandı. Table 1. Endüstrideki Segmentlerin Çekicilik Düzeyi Not: Sıralama Çok Düşük, Çok Düşük-Düşük, Düşük, Düşük-Orta, Orta, Orta- Yüksek, Yüksek, Yüksek-Çok Yüksek, Çok Yüksek şeklindedir. Düşük-Orta düzeyde çekiciliğe sahip segmentlere TÜSSİDE zaten hizmet sağladığı için bu segmentlerde kalmaya devam etmelidir. Orta- Yüksek ve üzeri çekicilik düzeyine sahip segmentlere TÜSSİDE zaten hizmet verdiği için, TÜSSİDE hizmet vermediği segmentlere şimdilik girmemelidir. Sonuç olarak TÜSSİDE hizmet verdiği segmentlerde hizmet vermeye devam etmelidir. Gelecek uygulama döneminde endüstrideki değişikliklerin, segmentlerin çekicilik düzeyini değiştireceği xıxunutulmamalıdır. Bu durum rekabet stratejisinin“kurum kendini en iyi savunabileceği segmentte kalacak stratejiyi izlemelidir”alternatifinin seçildiği zaman için geçerlidir. Diğer taraftan alternatif strateji olarak, örneğin“Genel Yönetim Danışmanlığı”nı yüksek çekicilik düzeyine sahip bir segment haline getirme stratejisi de seçilebilir. Bu durumda eldeki verileri kullanarak bu segmenti daha çekici hale getirmenin yollan araştırılmalıdır. XX
Özet (Çeviri)
DEVELOPMENT AND IMPLEMENTATION OF A QUANTTATTVE INDUSTRY ANALYSIS METHODOLOGY SUMMARY The essence of formulating competitive strategy results from relating a company to its environment Although the relevant environment is very broad, the key aspects of the firm's environment are the industry or industries in which it competes. Industry environment is the firm's proximate environment. Industry structure has a strong influence in deterrmning the competitive rules of the game as well as the strategies potentially available to the firm. The goal of competitive strategy for a firm in an industry is to find a position in the industry where the company can best defend itself against Porter's five competitive forces or can influence them in its favor. This study presents a comprehensive framework to help a firm analyze its industry as a whole and predict the industry's future evolution, to understand its competitors and its own position, and to translate this analysis into a competitive strategy for its business. It has been apparent from reading this study that a comprehensive analysis of an industry and its competitors requires a great deal of data, some of it subtle and difficult to obtain. In order to make the framework more quantitative, three industry analysis models, Porter's five forces model, coopetition and Slater-Olson augmented model have been combined. All industry-affecting factors explained by the models are placed on the template tables, one table for each Porter's five competitive force. Porter's five forces model construct the fundamental of the proposed model. Suggestions of other models are combined with this fundamental model up to some extent. The main contribution of this study is that a universal generic evaluation table and related evaluation tables are constructed. These tables make the model completely quantitative and complete inadequacy of the previous three models. The universal evaluation tables are like a converter, which converts any value to the comparable, computable, and understandable values. In other words, completely different two criteria could be compared with each other. After construction of generic template tables, each factor in the tables have been graded over 9 points on a likert scale. This generic evaluation scale has been used universally during the study. All factors, results, will be evaluated according to this scale. In the study, 176 training and consulting institutions including private companies, non-governmental organizations, and public institutions have been investigated. Investigation includes all top and leading institutions and is realized especially with Internet search where web sites of all related institutions are scanned. In the XXIInternet search where web sites of all related institutions are scanned. In the investigation, it is exposed that there are slightly more than 400 products/services and 1 9 structurally different segments in the industry. 19 segments in the training and consultancy industry are reduced to 13 segments through the significance test. Those 13 segments are evaluated through the template tables and evaluation tables. Each item in the template table, where each template table includes the required items for each porter's competitive force, has been evaluated via the constructed evaluation tables. After the evaluation, order of segment from the most attractive industry segments to the less attractive industry segments for Turkish Institute for Industrial Management (TÜSSİDE) is determined as in table 2. Table 2. Attractiveness Level of Segments in the Industry Note: Order is as Very Low, Very Low to Low, Low, Low to Medium, Medium, Medium to High, High, High to Very High, Very High. Most attractive segments have shown that since TÜSSİDE currently serves to those segments, it should keep to serve them. There is not any segment, where TÜSSİDE does not serve to it but it has attractiveness value, which is equal to or greater than“Medium to High”. Therefore, it is concluded that there is not any segment where TÜSSİDE should enter into it. As a result, TÜSSİDE should keep to stay in the segments it serves and does not enter into any segment for a while as a simple strategy. At that point, TÜSSİDE should influence the industry structure in its favor through intervening to the related items. However, this intervening process is topic of another study. Nevertheless, the required framework for this process is explained in the study. xxn