Sivil toplum kuruluşlarında performans değerlendirme
Performance evaluation in nongovernmental organisations
- Tez No: 166339
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Sivil Toplum Kuruluşları, çoğu modern ekonomide hem hizmet ve ürün üreticisi olarak, hem de işveren olarak giderek artan öneme sahiptirler. Bu kuruluşların, aynı kâr amacı güden kuruluşlar gibi etkin yönetime ihtiyaçlarının olduğu kanısı gittikçe yaygınlaşmaktadır. STK'lar çok önemli hizmetler sunuyor olmalarına karşın, bu organizasyonların hangilerinin etkin olduğu çok tartışılan bir konudur. Bu kuruluşlarda denetlenebilirlik ve performans ölçümü, hızla artan ajans sayısı ile kızışan rekabet ortamı, kıt bağışlar ve hükümet fonlarının paylaşımı sebepleriyle çok önemli hale gelmiştir. Bu çalışmada STK performansı nasıl ölçümlenebilir sorusundan yola çıkılarak, STK'lar ile ilgili performans literatürü taranmış ve STK performansının farklı boyutlarım ölçümleyecek ve bu boyutlar arasındaki ilişkileri araştıracak kavramsal bir model kurulmuştur. Kurulan model 267 Avrupa kentinde örgütlenmiş olan uluslararası bir sivil toplum kuruluşunun, 54 yerel biriminden gelen cevaplar ile test edilmiştir. Çalışma yedi bölümden oluşmaktadır. îlk bölümde konunun artan önemi hakkında genel bir bilgi sunulduktan sonra, çalışmanın amacı belirtilmiştir. İkinci bölüm çalışmada kullanılacak temel kavramların tanımlarım ve tarihçelerini sunmaktadır. Üçüncü bölüm konu ile ilgili literatür taramasını, ilgili konu başlıkları altında derleyerek kavramsal modelin geliştirildiği dördüncü bölümün temelini oluşturmaktadır. Beşinci bölümde, bir önceki bölümde geliştirilen kavramsal modelin uygulama yapılacak STK'ya uyarlanması, bu kuruluşun tanıtımından sonra yapılmışta. Modelin boyutlarının ölçümlenebilmesi için geliştirilen anket ve veri toplama sürecinden de bu bölümde bahsedilmiştir. Altıncı bölüm toplanan verilere uygulanan istatistiksel analizleri dizgesel bir sırada, kullanılan analizler hakkında teorik bilgiler de vererek sunmaktadır. Son bölümde ise altıncı bölümde yapılan analizlerden çıkan sonuçların genel bir özeti ve çalışmadan elde edilen tecrübeler ile daha sonraki çalışmalar için öneriler sunulmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
Nongovernmental organisations are of increasing importance in most modern economies, not only as providers of goods and services but also as employers. Moreover, there seems to be a growing awareness that NGOs need management just as for-profit organizations do. NGOs provide important services, but the degree to which such organizations are effective remains a much debated topic. The topic of accountability and performance measurement has become urgent for nonprofit organizations as they encounter increasing competition from a proliferating number of agencies, all competing for scarce donor, foundation, and government funding. This study is started with the aim of investigating how NGO performance can be measured. First, a vast literature survey about performance measurement in NGOs is made. Then a conceptual model developed to measure NGO performance and the relationships between NGO performance dimensions. Model is checked via an implementation with 54 local replies from an international NGO which has locals at 267 cities of Europe. The study consists of seven chapters. First chapter introduces the increasing importance of the topic and states the aim of the research. Second chapter defines the main concepts those will be used in the study. Chapter three presents the literature review about the subject which is a base for the forth chapter where the conceptual model in constructed. In fifth chapter, the model developed in chapter four is adapted to the selected NGO for implementation. Also, data collection process is mentioned in this chapter. Chapter six gives systematic information about the statistical analysis done with the data collected. Finally, last chapter summarizes the results obtained from the analysis and makes recommendations for further studies. IX