Bankacılık sektörü kampanya yönetiminde ileri teknoloji uygulamaları
Advanced technological applications for the campaign management in the banking sector
- Tez No: 166343
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Üniversitesi : İstanbul Teknik Üniversitesi Enstitüsü : Fen Bilimleri Anabilim Dalı : Endüstri Mühendisliği Programı : Mühendislik Yönetimi Tez Danışmanı : Prof. Dr. Cengiz KAHRAMAN Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans - Mayıs 2005 ÖZET BANKACILIK SEKTÖRÜ KAMPANYA YÖNETİMİNDE İLERİ TEKNOLOJİ UYGULAMALARI Tore TEKELİ Çalışmada, bankacılık sektöründe alınan kampanya sonuçlarının, hedef kitle olarak seçilen müşterilerin kampanyalara genel yaklaşımlarına nasd yansıdığı sunulmuştur. Kampanya hedef kitlesinin seçiminde veri madenciliği tekniklerinden yapay sinir ağları ve Apriori algoritması SPSS Celementine programında kullanılmıştır. Şube kanalından yapdan kampanyalarda gerçekleştirilen kampanya sonuçlarına göre müşteriler gruplandırılmış ve grupların aynı kampanya içerisindeki performansları kryaslanmıştır. Yapdan diğer kampanyalarda da kabul oranı fazla olan müşteriler test kampanyasında daha iyi performans göstermişlerdir. Kampanyanın nihai sonucunu gösteren satış oranlarında da bu kampanyalara olumlu yaklaşan müşteri grubu genel performansın üzerine çıkmışlardır. Çalışmanın sonuçları, müşteri ilişkileri yönetimi anlayışının temel varsayımları ile değerlendirildiğinde anlamlı bir ilişki yakalamıştır. Bilim Dah Sayısal Kodu: 605.02.04 vııı
Özet (Çeviri)
University : Istanbul Technical University Institute : Institute of Science and Technology Science Programme : Industrial Engineering Programme : Engineering Management Supervisor : Prof.Dr. Cengiz KAHRAMAN Degree Awarded and Date : MSc- May 2005 SUMMARY ADVANCED TECHNOLOGICAL APPLICATIONS FOR THE CAMPAIGN MANAGEMENT IN THE BANKING SECTOR Tore TEKELİ In this study the tendency of customers, who are defined as target for the banking sector campaigns, is presented according to their previous campaign responses. Whilst selecting the target customers, artificial intelligence and apriori algorithm are used by SPSS Celementine. The customers have been grouped depending on their responses for the branch campaigns and those groups are compared in the test campaign. The customers with higher acceptation rate perform better in the test campaign. The rate of the sales that indicates the real performance of the campaigns is also higher in the customers with higher acceptance rate. The results of the study is significant acording to the main principles of the customer relationship management. Science Code: 605.02.04 IX