Synthesis of triphenyl phosphine oxide containing polymers via ATRP
Trifenil fosfin oksit içeren polimerlerin ATRP ile sentezi
  1. Tez No: 166357
  2. Yazar: BETÜL TÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN SERHATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
TRİFENİL FOSFİN OKSİT İÇEREN POLİMERLERİN ATRP İLE SENTEZİ ÖZET Son yularda radikal polimerizasyon üzerinde kontrol sağlanmasıyla kompleks ve kontrollü mimariye sahip makromoieküllerin sentezi üzerine yapılan çalışmalar, polimer biliminde gittikçe artan bir öneme sahiptir. Yeni kontrollü radikal polimerizasyon tekniklerinin gelişmesinde gözle görülür bir artış gözlemlenmektedir. Kontrollü mimari denilince, molekül ağırlığı kontrolü, uç grup kontrolü, blok kopoiimer oluşturabilme yeteneği ve yaşayan karakter akla gelmektedir. 1995 yılında Matyjaszewski ve grubu Atom Transfer Radikal Polimerizasyonunu ( ATRP) gerçekleştirmişlerdir. ATRP, Cu(I) / Ligand sistemi ile katalizlenen yaşayan serbest radikal polimerizasyon sistemidir. Bakır kompleksli ATRP sistemleri başlıca akrilat ve stiren gibi monomerlerin polimerizasyonunda başarıyla kullanılmaktadır. Bu çalışmada Bis[4-p-hidroksietoksi)fenil] fenii fosfin oksit bileşiğinin bromlama reaksiyonu ile bir makrobaşlatıcı haline getirilecektir. Sentezienen bu makrobaşlatıcı Cu(I)/Ligand sistemi ile katalizlenerek ATRP ile stiren ve metilmetakrilat polimerleri sentezlenecektir. xı
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF TRIPHENYL PHOSPHINE OXIDE CONTAINING POLYMERS VIA ATRP SUMMARY In the iast decade, the ability to synthesize macromolecuies with complex and controlled architectures is becoming an increasingly important aspect of polymer science by being able to control the radical polymerization. It is seen a considerable increase in new controlled radical polymerization techniques. Specifically, controlled architectures possess some characteristics which are molecular weight control, end group control, ability to form block copolymers, and a living nature. In 1995, Matyjaszewski et al. developed an alternative living radical polymerization process using a copper(I)-catalyzed atom transfer process (ATRP). ATRP systems with copper complexes are widely used basically in polymerization of monomers such as acrylates and styrene. In this project, Bis[(4-P-hydroxyethoxy)phenyl]phenyl phosphine oxide compound will be brominated to form a macroinitiator. This macroinitiator will be used by the presence of Cu(I)/Ligand catalyst system to synthesize styrene and methacrylate polymers.