Atık aktive ağartma toprağından enzimatik alkoliz yoluyla biyodizel eldesi
Production of biodiesel from waste activated bleaching earth by enzymatic alcoholysis
- Tez No: 166356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK TÜTER, PROF. DR. AYŞE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ATIK AKTIVE AĞARTMA TOPRAĞINDAN BIYODIZEL ELDESI ÖZET Bitkisel yağlar, g]da amaçlı kullanımlarının yanı sıra, hammadde olarak da kimya sanayinde önemli bir yere sahiptir. Bitkisel yağların farklı amaçlarla kullanılan ve farklı proseslerle üretilen çeşitli türevleri mevcuttur. Yağ kimyasallarının önemi gitgide artan bir uygulaması da alternatif dizel yakıtlarıdır. Dizel yakıt alternatifleri, bitkisel yağlardan karışım ve emülsiyon oluşturma gibi fiziksel işlemler veya piroliz ve alkoliz gibi kimyasal yöntemler ile elde edilmektedir. Alkoliz ile üretilen yağ asidi alkil esterleri olan bıyodizel, temiz, yerel olarak üretilebilen ve tükenmeyen bir enerji kaynağı olarak gelecek vaadetmektedir. Bu çalışmada, bir yemeklik yağ rafinasyon prosesinden atık olarak çıkan Türkiye kökenli ayçiçek yağından, enzimatik alkoliz yoluyla biyodizei eldesi incelenmiştir. Kullanılan atık yağ, aktive ağartma toprağı (AAT) adı verilen bir adsorbana adsorbe olmuş durumdadır. Çalışmada tepkimenin yağ AAT 'den ayrılarak ve yerinde (in situ) yürütüldüğü durumlar karşılaştırılmış, yağın AAT'den ayrılmadığı in situ alkoliz reaksiyonunda daha yüksek verim elde edildiği anlaşılmıştır. Daha sonra alkoliz tepkimesinde katalizör olarak kullanılacak lipaz enziminin belirlenmesi için Lipozyme TL İM ve Lipozyme RM İM lipazlan karşılaştırılmış ve Lipozyme RM IM'nin bu uygulama için daha uygun olduğuna karar verilmiştir. Daha sonra tepkimenin gerçekleştirilmesi için en uygun koşulların bulunması amacıyla, enzim/yağ ağırlık oranı, tepkime sıcaklığı, yağ/alkol mol oranı parametrelerinin etkisi ayrı ayrı incelenmiş ve en uygun koşulların 0,20 enzim/yağ ağırlık oranı, 40 °C ve 1:3 yağ/alkol mol oranı olduğu saptanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
PRODUCTION OF BIODIESEL FROM WASTE ACTIVATED BLEACHING EARTH SUMMARY Besides their usage in the food industry, vegetable oils have an important piace in the chemical industry as raw material. Various vegetable oil derivatives with different application areas which are produced by a variety of methods are present. Biodiesel is an oleochemical application whose importance has been growing. Alternative diesel fuels are produced from vegetable oils by physical processes such as blending or forming of emulsions, or by chemical methods such as pyrolysis or alcohoiysis. Biodiesel, which consists of fatty acid aicyl esters produced by alcohoiysis, holds promise as a clean, renewable energy source that can be produced domestically. In this study, biodiesel production through enzymatic alcohoiysis of sunflower oil of Turkey origin that is discarded from an edible oil refining process as waste material. The waste oil is adsorbed on an adsorbant called activated bleaching earth (ABE). In the study, the alcohoiysis reaction of waste oil separated from the ABE prior to the reaction, and in situ alcohoiysis of waste oil have been compared. A higher conversion was observed with in situ alcohoiysis. Later, the performances of Lipozyme RM IM and Lipozyme TL IM lipases for the lipase-catalysed in situ alcohoiysis reaction were compared and Lipozyme RM IM was found to he more suitable for this application. The effects of enzyme/oil weight ratio, reaction temperature and the oil/alcohol molar ratio were investigated seperately. The conditions most suitable for the alcohoiysis of waste sunflower oil from ABE were found to be 0,20 enzyme/oil weight ratio, 40 °C and 1:3 oil/alcohol molar ratio. Xll