SiO2-Nb2O5 esaslı çok katmanlı yansıtmacı sistemler
SiO2-Nb2O5 based multilayer antireflecting coatings
- Tez No: 166359
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP TEPEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
SiO2 - Nb2O5 ESASLI ÇOK KATMANLI YANSITMAYİCî SİSTEMLER ÖZET Bu çalışmada NbıOs ve SiO2 ince filmlerinin karışımlarından oluşturulan üç katlı yansıtmayıcı filmler elde edilmiştir. Film hazırlama tekniği olarak sol-gel döndürerek kaplama yöntemi kullanılmıştır. Farklı konsantrasyonlardan hazırlanan Si(>2 - NbsOs karışımlarına 100 °C de 15 dakika ısıl işlem uygulanmış ve geçirgenlik - dalga boyu ve geçirgenlik - yansıtma değerlerinden kırma indis ve kalınlıkları belirlenmiştir. Belirlenen bu değerlerden üç katmanlı sistem için teorinin Önerdiği en uygun indis ve kalınlık değerleri seçilerek yansıtmayıcı sistem tasarlanmıştır. Corning 2947 cam üzerine gerçekleştirilen sistemde 720 nm dalga boyu değerinde camın %11 olan yansıtma değerinden %3 yansıtma değerine inilmiştir. viii
Özet (Çeviri)
Si02 - Nb2Os BASED MULTILAYER ANTIREFLECTÎNG COATINGS SUMMARY In this work, three layer antireflecting films are obtained from the mixture of NÎ32O5 and SİO2 thin films. Sol-gel spin coating method is used to prepare the film. Si02 Nb205 mixtures prepared at various concentrations are heat treated at 100 °C for 15 minutes. Thicknesses and refractive indices are calculated from their reflectance and transmittance. The films coated on Corning 2947 glass and its reflectance is reduced to % 3 from % 11. DC