Zihinsel işlerde insan hatasının bulanık mantıkla modellenmesi
Human error modelling by the help of fuzzy logic in mental work
- Tez No: 166379
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FAHRİ ÖZOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET ZİHİNSEL İŞLERDE İNSAN HATASININ BULUNIK MANTIKLA MODELLENMESİ Günümüz karmaşık teknolojik sistemlerindeki bir çok kazarım ve hatanın gerçek veya potansiyel kaynağı çoğunlukla insan hatası olmaktadır. Three Mile Island ve Chernobyl gibi nükleer felaketler de, insan hatasının güvenlik konusunda oynadığı rolün kritikliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir. Literatürde insan hatası üzerine yapılan çalışmalar iki ayrı koldan yürütülmektedir: nedensel yaklaşım ve matematiksel yaklaşım. Nedensel yaklaşım, performans etkileyici faktörler(PEF) ve insan hata mekanizmalarıyla ilgilidir. Matematiksel yaklaşımda ise klasik güvenilirlik alnındaki teknikler kullanılarak insan hata olasılığını (İHO) belirleme vardır. Bulanıklık, insan performansının ortaya çıkmasında önemli role sahip olduğu için, insan hatası modellemelerinde hesaba katılmalıdır. Bulanık kümeler teorisi bulanıklığın matematiksel gösterimi ve işletimiyle ilgi olması nedeniyle insan hatası modellemelerinde çok güçlü bir araçtır. Ancak, buna rağmen insan odaklı sistemlerde bulanık kümeler teorisinin uygulamaları oldukça azdır. Bu çalışmada, insan hatası çalışmalarındaki potansiyel faydalarından ötürü, insan hatası sayısallaştırmada bulanık kümeler teorisi kullanılmıştır. Öncelikle, insan güvenilirliğini belirlemek için, bulanık kümeler yardımıyla ÎHO'lar belirlenmektedir. Daha sonra, incelen iş üzerinde etkili PEF'lere göre, elde edilen nominal İHO değerleri modifiye edilmektedir. Çalışma insan hatasını sayısallaştırması yönüyle matematiksel yaklaşım, PEF'leri modele dahil edilmesi yönüyle nedensel yaklaşım özelliği taşımaktadır. Bu nedenle çalışmanın iki yaklaşmam sentezi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY HUMAN ERROR MODELLING BY THE HELP OF FUZZY LOGIC IN MENTAL WORK The human error is a potent and frequent source of accidents and failures in complex technological systems. Nuclear disasters like Three Mile Island and Chernobyl indicate that human error is a critical safety issue. Previous research on human error modeling has been done along two separate lines: casual approach and mathematical approach. Causal approaches focus on the investigation of performance shaping factors (PSF) and human error mechanisms. The other is mainly interested in human reliability analysis which is related to predictive techniques for human error probabilities (HEP). Since fuzziness play an essential role in human performance, vagueness should be accounted while modeling human error. Although fuzzy set theory, concerned with mathematical representation and manipulation of degree vagueness, is a powerful tool for the analysis of human error modeling, there are few applications of fuzzy set theory in human work systems. In this study, because of the potential benefits of fuzzy applications on human error studies fuzzy set theory is used to quantify the human error. Firstly, in order to determine human reliability, HEPs are decided by the help of fuzzy set theory. After that, HEP is modified according to the PSFs of the task. From a quantifying human error point view, this study is related to mathematical approach. On the other hand, from an accounting PSFs in modelling point view; this study is related to casual approach. So, it is possible to say that this study is like a synthesis of these two approaches. XI