Burulma düzensizliği bulunan çok katlı yapıların deprem yönetmeliği açısından irdelenmesi
Examining torsional irregularity of multi-story structures according to the code
  1. Tez No: 166378
  2. Yazar: ÖZGÜ ÖZŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN ORAKDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
BURULMA DÜZENSİZLİĞİ BULUNAN ÇOK KATLI YAPILARIN DEPREM YÖNETMELİĞİ AÇISINDAN İRDELENMESİ ÖZET Bu çalışmada, burulma düzensizliğine sahip süneklik düzeyi karma olan çok katlı perdeli çerçeve türü yapıların eşdeğer deprem yükü ve mod birleştirme yöntemlerine göre analizi yapılmıştır.Bu analizler sonucunda bulunan iç kuvvetler karşılaştırılarak elde edilen sonuçlar deprem yönetmeliğine göre irdelenmiştir.Tüm örnekler öncelikle eşdeğer deprem yükü yöntemine göre hesaplanmış ve hesaba esas alınacak taşıyıcı sistem davranış katsayısı belirlenmiştir.Daha sonra burulma düzensizliği ile ilgili yönetmelik koşullan altoda burulma düzensizliği katsayıları elde edilmiş ve ek dış merkezlikler bu katsayı ile çarpılarak büyütülmüştür.Arttırılmış ek dış merkezliklere göre burulma kütlesiz, burulma kütleli ve kütlelerin kolon başlarında toplandığı durum için yapılan analiz sonucunda bulunan iç kuvvetlerdeki değişim incelenmiştir.Bu sonuçlar karşılaştırıldığında, yönetmelikte öngörülen eşdeğer deprem yükü yöntemi ve burulma kütlesiz dinamik analize göre diğer analiz yöntemlerinde bulunan iç kuvvetlerin daha elverişsiz olduğu görülmüştür.Bunun nedeni, eşdeğer deprem yükü yönteminde ve burulma kütlesiz dinamik analizde, burulma modunun katkısının hesaba dahil edilmemesidir. xı
Özet (Çeviri)
EXAMINING TORSIONAL IRREGULARITY OF MULTI-STORY STRUCTURES ACCORDING TO THE CODE SUMMARY In this study, the multi-story structures which has torsional irregularity are analyzed by equivalent seismic load and mode-superposition methods. These structures are in wall-frame type and they also has mixed ductility level. After the analysis, the end forces are compared and the results are examined by relying on the earthquake code. Firstly, all structures are calculated by equivalent seismic load method and system behaviour coefficients are defined. Then torsional irregularity coefficients are also defined due to the torsional irregularity rules of earthquake code. These supplement outer centre values are multiplied by these coefficients. By using these increased values, dynamic analysis of without torsional mass, including torsional mass and masses assembled at the top of columns positions are done. Changing of interior forces are examined. After comparing these results, interior forces of including torsional mass and masses assembled at the top of columns positions are more unsufficient than equivalent seismic load method and dynamic analysis of without torsional mass position. Neglecting the effect of torsional mode in dynamic analysing of without torsional mass position and equivalent seismic load method is the reason of this. xn