Türk hazır giyim sektöründe ihracat pazarlaması performansının analizi
An investigation of export marketing performance of Turkish apparel industry
  1. Tez No: 166380
  2. Yazar: ANIL USBAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞEBNEM BURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı Türk hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmaların ihracat performansını etkileyen etmenlerin incelenmesi ve firmaların ihracat pazarlaması performanslarının değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda ilgili yazının incelenmesinin ardından Türk hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren büyük ölçekli dokuz firma ile derinlemesine yüzyüze mülakatlar yapılmıştır. Elde edilen bilgiler incelenen firmaların hepsinin ihracata büyük önem verdiğini ortaya koymuştur. İncelenen firmalardan bazılarının sadece müşterilerinin markasıyla ihracat yaparken bazılarının kendi markaları ile de ihracat faaliyetlerini geliştirmekte olması, farklı markalama stratejileri uygulayan firmalardaki ihracat pazarlama faaliyetleri arasındaki farkların gözlenmesini sağlamıştır. Araştırmada incelenen firmalardan edinilen bilgiler doğrultusunda Türk hazır giyim sektörünün uluslararasılaşma süreçleri ele alınmıştır. Müşterilerinin markası ile ihracat yapan firmaların kuruluşlarından itibaren ihracat faaliyetlerine başlayabilecekleri ancak kendi markalan ile ihracat yapan firmaların ihracat geliştirme süreçlerinin ilgili yazında ele alınan safha teorisini desteklediği öne sürülmüştür. En önemlisi, araştırmada incelenen firmaların pazar hedeflemeye yönelik uygulamaları ve ürün, fiyat, dağıtım, tutundurma stratejileri ele alınmıştır. Ele alman bu faktörlerin firmaların ihracat performanslarına etkileri değerlendirilmiş ve incelenen firmalar temelinde Türk hazır giyim sektöründe ihracat performansı modeli ortaya çıkarılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION OF EXPORT MARKETING PERFORMANCE OF TURKISH APPAREL INDUSTRY SUMMARY The main aim of this study is to investigate the factors that affect export performance of Turkish apparel firms and to evaluate export marketing performance of those firms. Under this aim, following the review of the relevant literature, in-depth interviews have been made with nine big sized firms operating at Turkish apparel industry. The interviews reveal that all the firms investigated are highly committed to exporting. Some of the investigated firms have been exporting with their customer's brands while some have been developing their export operations with their own brands. These branding strategies reveal the differences in export marketing activities between those firms. As per the information gathered from the investigated firms, in this study internationalization stages of Turkish apparel firms were tried to form. The study suggest that firms exporting with their customer's brands can start export operations in the year of establishment while the firms exporting with their own brands develop their export activities gradually consistent with the stage models reported in the relevant literature. Most importantly the study reported here includes export market selection and marketing mix strategies of investigated firms. The effects of these factors on export performance have been evaluated and an export performance model of Turkish apparel industry has been formed based on the investigated firms.