Betonarme binalarda kullanılan temel kaba inşaat malzemeleri piyasa fiyatlarının zamana dayalı analizi
Market price analysis of the main building civil materials used in reinforced concrete buildings regarding the time parameter
  1. Tez No: 166391
  2. Yazar: MUSTAFA SELİM ŞENALP
  3. Danışmanlar: DR. MURAT KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
BETONARME BİNALARDA KULLANILAN TEMEL KABA İNŞAAT MALZEMELERİ PİYASA FİYATLARININ ZAMANA DAYALI ANALİZİ ÖZET Bir inşaat projesinde maliyet, zaman ve kaynak üçlüsü birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Projede süresel olarak meydana gelen değişimler maliyet ve kaynak kullanımında da değişiklikleri beraberinde getirmektedir. İnşaat proje süreci boyunca görev alan çalışanların amacı projenin planlanmış olan zaman ve maliyette tamamlanabilmesini sağlamaktır. Bu amaca yönelik olarak maliyet kontrolü son derece önemli hale gelmektedir. Bu tez çalışmasında betonarme binalarda kullanılan temel kaba inşaat malzemelerinin -inşaat demiri, hazır beton, kalıp ve iskele için inşaat kerestesi, duvar elemanları, çimento piyasa fiyatlarının 2001 yılı Mart ayından 2004 yılı Mart ayma kadar toptan eşya fiyatları endeksi ve dolar kurlarına göre değişimleri incelenmiştir. Fakat sözkonusu bu inceleme öncesinde ilk olarak temel kaba inşaat malzeme maliyeti, toplam inşaat maliyeti cinsinden öncelikle parametrik olarak formüle edilmiştir. Sonraki aşamada ise yapılan kaynak araştırmaları neticesinde tek bir katsayıya indirgenmiştir. Buna göre temel kaba inşaat malzeme maliyetinin belirlenmiş konutlarda toplam inşaat maliyetinin %12.23'ü olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İnceleme kapsamı ise betonarme tipte 5 'er katlı sosyal konut, toplu konut ya da lojman projeleridir. İlgili malzemelerin piyasa fiyatları Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından tespit edilen rayiç fiyatlarıyla karşılaştırılmıştır. Piyasa fiyatlarının belirlenmesi için incelenecek malzemelerin satışım yapan herbir malzeme için 3 'er firmayla irtibata geçilmiştir. Bir sonraki aşamada, elde edilen piyasa fiyatlarının ortalaması ve Bayındırlık rayiç fiyatları kullanılarak örnek bir binada temel kaba inşaat malzeme maliyetleri hesaplanmıştır. Kaba inşaat malzeme maliyetlerinin toplam inşaat maliyeti içindeki oranlarının yanısıra bunların alt malzeme gruplarının maliyeti gerek piyasa fiyatları gerekse Bayındırlık rayiç fiyatları esas alınarak hesaplanmıştır. Buna göre piyasa fiyatları esas alınarak yapılan hesapta kaba inşaat temel malzeme maliyeti 2001 Mart ayından 2004 Mart ayma kadar %129.14 artmıştır. Bayındırlık fiyatları esas alınarak yapılan hesapta ise aynı süreçte kaba inşaat temel malzeme maliyeti % 167. 81 artmıştır. Piyasa fiyatlarına göre örnek binadaki temel kaba inşaat maliyeti 2001 Mart'ta 12,125,588,608 TL, 2002 Mart ayında 17,756,661,080 TL, Mart 2003 'te 23,745,314,373 TL, Mart 2004'te ise 27,785,002,373 TL olmuştur. Bayındırlık rayiç fiyatlarına göre yapılan hesapta ise 2001 'de temel kaba inşaat maliyeti 11,059,922,519 TL, 2002'de 20,217,946,787 TL, 2003'te 28,004,095,822 TL, 2004'te ise 29,619,899,110 TL olarak gerçekleşmiştir. Temel kaba inşaat malzeme maliyetinden yola çıkılarak ve ilgili formülasyon yardımıyla yapılan hesap sonucunda piyasa fiyatları kullanılarak toplam inşaat maliyetinin Mart 2001 'de 99,146,268,262 TL, Temmuz 2001 'de 123,337,043,404 TL, Kasım 2001 'de 140,081,810,252 TL, Mart 2002'de 145,189,379,232 TL, Temmuz 2002'de 172,580,395,138 TL, Kasım 2002'de 181,305,532,820 TL, Mart 2003'te 194,156,290,863 TL, Temmuz 2003'te 188,037,262,299 TL, Kasım 2003'te 197,836,676,517 TL ve Mart 2004'te 227,187,263,881 TL olarak tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
MARKET PRICE ANALYSIS OF THE MAIN BUILDING CIVIL MATERIALS USED IN REINFORCED CONCRETE BUILDINGS REGARDING THE TIME PARAMETER SUMMARY In a construction project the cost, schedule and resource are directly related with each other. The schedulewise changes that occur in a project bring forth some variations in the usage of resource and cost. The primary objective of the people technically related with the construction is to provide the conditions for completing the project on time and also meeting the estimated budget. Regarding this objective, cost control becomes quite important. In this study the variation for the main building materials used in a reinforced concrete building - concrete, reinforcement, formwork materials, wall blocks, cement- has been researched. The market prices of the related materials have been provided from 3 suppliers for each material. But prior to this research, first of all the cost of main building civil materials was formulated through the total cost of construction. In the next stage the formula has been modified such that the cost of main building materials is represented by a single coefficient of the total cost of construction. As a result of the related studies it was concluded that the cost of main building materials is 12.23% of the total cost of construction and the framework of the study encompasses the reinforced concrete social buildings, mass housing units with 5 storeys. The average prices supplied from the companies in the market have been compared with the prices specified each year by the Ministry of Public Works and Housing. In the following section the cost of main building materials was calculated in a sample project via using both the market prices and the prices of Public Works and Housing. Besides the portion of the cost of main building materials inside the total cost of construction, the sub elements of the the cost of main building materials was calculated via using both the market prices and the prices of Public Works and Housing. As per the calculation performed using the market prices, the cost of main building materials has increased 129.14% from March 2001 to March 2004 and as per the calculation performed using the prices of Public Works and Housing the related cost increased 167.81%. The cost of main building materials as per the market prices are as follows: March 2001 12,125,588,608 TL, March 2002 17,756,661,080 TL, March 2003 23,745,314,373 TL, March 2004 27,785,002,373 TL. The cost of main building materials as per the prices of Public Works and Housing are as follows: 2001 11,059,922,519 TL, 2002 20,217,946,787 TL, 2003 28,004,094,822 TL, 2004 29,619,899,110 TL. Using the cost of main building materials as a basis and taking the market prices into consideration the total cost of construction has been“forecasted”as follows: March 2001 99,146,268,262 TL, July 2001 123,337,043,404 TL, November 2001 140,081,810,252 TL, March 2002 145,189,379,232 TL, My 2002 172,580,395,138 TL, November 2002 181,305,532,820 TL, March 2003 194,156,290,863 TL, July 2003 188,037,262,299 TL, November 2003 197,863,674,517 TL, March 2004 227,187,263,881 TL. XI