Betonarme binalarda döşeme tipinin yapı maliyetine ve deprem davranışına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects on earthquake behaviour and rough construction costs of the slab type in reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 557685
  2. Yazar: ÖMER ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Mimarlık, Earthquake Engineering, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mimari tasarım sürecinde taşıyıcı sistem seçimi ve düzenlemesi (konfigürasyonu) betonarme binaların deprem davranışlarını önemli derecede etkilemektedir. Çünkü oluşan depremlere karşı betonarme binaların emniyetli ve ekonomik olarak başarımları özellikle mimari tasarım sürecindeki tasarım kararları ile sağlanabilmektedir. Bu husus mimari tasarım sürecindeki tasarım kararlarının ve doğru taşıyıcı sistem seçimi ve düzenlemesinin oldukça önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, betonarme binalarda seçilen döşeme tipinin binaların deprem performansları ve kaba inşaat maliyeti üzerindeki etkilerini farklı yerel zemin sınıfları için karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu amaçla yapılan bu tez çalışması toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde genel bilgiler verilmekte ve betonarme döşemelerle ilgili daha önce yapılmış olan bazı çalışmalar üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, betonarme binalarda kullanılan döşeme sistemlerine ilişkin bazı bilgiler özetlenmektedir. Üçüncü bölümde, bu tez çalışmasının sayısal uygulamalarında kullanılacak olan betonarme bina modellerine ilişkin bilgiler ve tasarım parametreleri verilmektedir. Dördüncü bölümde ise dikkate alınan betonarme bina modellerinin Sta4-Cad programı yardımıyla yapısal çözümlemeleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, yapısal çözümlemelerden elde edilen bulgular ve irdelemeler bu bölümde yapılmaktadır. Beşinci bölümde ise çalışmanın bütününden çıkartılan başlıca sonuçlar ve öneriler verilmekte ve bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar, özellikle düşey taşıyıcı yapısal elemanlar (kolonlar) dikkate alındığında, kirişli döşemeye sahip olan bina modelinin diğer döşeme tiplerine sahip bina modellerine göre daha emniyetli olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, kirişli döşeme hariç diğer döşeme tiplerinin betonarme binaların deprem performanslarını azalttığını ve kaba inşaat maliyetini arttırdığını göstermektedir. Bu husus deprem bölgelerinde inşa edilecek betonarme binalarda kirişli döşemelerin tercih edilmesinin emniyet ve maliyet açısından daha uygun olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the architectural design process, the selection and arrangement (configuration) of the load-bearing system affect significantly the earthquake behaviours of the reinforced concrete buildings. Because the performances as safe and economical of reinforced concrete buildings against the formed earthquakes can be provided with design decisions in the architectural design process. This matter reveals that of the design decisions in the architectural design process and the selection and arrangement of the right load-bearing system are quite important. The main purpose of this study, the effects on the earthquake performances and the rough construction cost of the buildings of the slab type chosen in reinforced concrete buildings are to examine comparatively for different local soil classes. With this purpose, this thesis study consists of total five chapters. In the first chapter, general information is given, and some studies conducted previously concerning with the reinforced concrete slabs are emphasized. In the second chapter, some information about slab systems used in reinforced concrete buildings is summarized. In the third chapter, information and design parameters relating to the reinforced concrete building models to be used in numerical applications of this thesis study are given. In the fourth chapter, the structural analyses of the reinforced concrete building models considered is carried out with the help of the Sta4-Cad program. In addition, the findings and evaluations obtained from structural analyses are made in this section. In the fifth chapter, the main results and suggestions extracted from the whole of this study are given and this last chapter is followed by the list of references. The results obtained from this thesis study have been determined that the building model having slabs with beams is safer compared to other types of slabs, especially when considering the vertical bearing structural elements (columns). It also shows that other types of slab, except for slab with beams, reduce the earthquake performances of reinforced concrete buildings and increase the cost of rough construction. This matter reveals that the preference of beamed slabs in reinforced concrete buildings to be constructed in earthquake zones would be more appropriate in terms of safety and cost.