Betonarme binalarda deprem perdelerinin boyutlandırılması
Determination of shear wall dimensions for reinforced concrete buildings
  1. Tez No: 166256
  2. Yazar: ESER ANDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
BETONARME BİNALARDA DEPREM PERDELERİNİN BOYUTLANDIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, yatay deprem yükleri allında, taşıyıcı sistemi süneklik düzeyi yüksek perde ve perde-çerçeveli olarak teşkil edilmiş betonarme binalardaki perde boylarının tespiti yapılmıştır. Perdeler yatay rijitlikleri nedeni ile, deprem etkisi altında betonarme binalarda kullanılan etkili bir taşıyıcı sistem elemanıdır. Perde elemanının önemini kavratmak ve perde boylarının ön tespitinde bir kaynak sağlamak açısından, 20 kata (60m) kadar olan binalardaki çeşitli kat adetleri için bina alam, zemin grubu, deprem bölgesi, perde genişliği ve malzeme dayanımına bağlı değişkenler için perde boylan belirlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, çalışmanın amaç ve kapsamı açıklanmıştır, ikinci bölümde, betonarme perdeler hakkında genel bilgiler verilmiştir. Yine bu bölümde, perdelerin yerleştirme ve modelleme esasları, depremdeki davranışları, göçme şekilleri, yer değiştirmeleri ve süneklikleri ile perde-çerçeve karşılıklı etkileşimleri gibi temel kavramlardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, yönetmelikteki süneklik düzeyi yüksek perde ve kolonlar için konstrüktif kurallar ve tezin hesap aşamasında deprem yüklerinin hesabım kolaylaştırması açısından kullanılan eşdeğer deprem yükü yöntemi özetlenmiştir. Sonraki bölümde, perde boylarının teşkili için yapılan kabuller ve belirlenmesinde kullanılacak kriterler düzenlenmiş ve birkaç sayısal uygulama verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, perdelerin önemi, deprem yönetmeliği kayıtlan ile ilgili kıyaslamalar ile elde edilen grafikler yorumlanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
DETERMINATION OF SHEAR WALL DIMENSIONS FOR REINFORCED CONCRETE BUILDINGS SUMMARY On this thesis, under the seismic loads, the dimension of shear walls are determined for the shear walls and wall-frame structural systems with high ductility level. The shear walls are building members utilized effectively for the seismic resistant reinforced concrete structures because of their high lateral resistance. Dimension of shear walls are calculated for constituted the source and giving concept of importance to wall member with various floor level, plan area, soil groups, earthquake zones, materials and wide of walls till 20 floor level ( 60 meters ). In the first chapter of this study, aim of the study, content of the thesis, and earlier studies carried out on determination of the shear walls dimensions are presented. In the second chapter, general knowledge about shear walls are given. Once again at the same part, its talked about arranging and the basis of shear walls, the behaviours, failure models for the seismic effect, general characteristics about structures arrangements and wall frame interactions between wall and frame are described. In the third chapter, constructive details of the shear walls and columns with high ductility level are mention briefly also Equivalent Static Load Method summarized for using calculation level on thesis. In the following part, acceptances and criterion for dimensioning of the shear walls with Turkish Earthquake Code and numerical applications are given. Finally, in the last chapter, the final conclusions are presented and added available graphics. x