Effect of cold drawing ratio and composition on recrystallization behaviours of steels
Soğuk haddeleme oranı ve bileşimin çeliklerin yeniden kristalleşme davranışlarına etkisi
- Tez No: 166412
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÇİMENOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
SOĞUK HADDELEME ORANI VE BİLEŞİMİN ÇELİKLERİN YENİDEN KRİSTALLEŞME DAVRANIŞLARINA ETKİSİ ÖZET Plastik şekil verme yöntemiyle malzeme imalatı, üstün plastik deformasyon kabiliyetinden dolayı çelikler üzerinde çok yaygın olarak kullanım alanı bulan bir prosestir. Malzemeye hem sıcak hem de soğuk halde uygulanan bir plastik şekil verme yöntemi olan haddeleme tekniğinde, iki prosesin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları mevcuttur. Sıcak haddeleme prosesinin en büyük avantajlarından birisi, malzemede soğuk halde elde edilemeyecek kadar büyük redüksiyon (deformasyon) oranlarına olanak tanımasıdır. Ancak bu teknikte yüzey kalitesi ve ölçü toleransları kontrolünün soğuk haddeleme tekniği kadar hassas olamaması gibi bir dezavantaj söz konusudur. Soğuk haddeleme yöntemi, endüstriyel uygulamalarda genellikle sıcak haddeleme yönteminin ardından gelen bir proses olarak, hassas ölçü toleransları ve düzgün yüzey kalitesini sağlama amaçlı uygulanır. Soğuk halde deforme olmuş malzeme yapısındaki artan dislokasyon yoğunluğu mukavemet ve sertliği arttırırken, sünekik ve elektriksel iletkenliğin azalması soğuk haddeleme tekniğinin istenmeyen bir etkisidir. Bu olumsuz etkileri gidermek amacıyla soğuk haddelemenin ardından uygulanan yeniden kristalleştirme tavlaması malzemedeki artan dislokasyon yoğunluğunu azalttığı gibi, deformasyondan ötürü uzamış olan tane yapısını da ortadan kaldırıp malzemede eş eksenli bir tane yapısı meydana getirir. Bu çalışmada, DİN 17115 standartlarına göre endüstride kaynaklı zincir üretiminde kullanılan üç adet çelik kalitesinin (RSt 35-2, 21Mn5, 20NiCrMo3) soğuk çekme işlemlerinden sonraki yeniden kristalleşme davranışları incelenmiştir. Bu tez kapsamında yapılan çalışmalarda, her üç çelikte de yeniden kristalleşme aktivasyon enerjisinin artan soğuk çekme oranı ile azaldığı, yüksek çekme oranlarında ise yeniden kristalleşme aktivasyon enerjisinin deformasyon oranından belirgin olarak etkilenmediği görülmüştür, %35'in altındaki redüksiyon oranlarında RSt 35-2'nin, %35'in üstündeki redüksiyon oranlarında ise 20NiCrMo3'ün en yüksek yeniden kristalleşme aktivasyon enerjisine sahip olduğu saptanmıştır. xı
Özet (Çeviri)
EFFECT OF COLD DRAWING RATIO AND COMPOSITION ON RECRYSTALLIZATION BEHAVIOURS OF STEELS SUMMARY The production of materials by plastic deformation techniques is widely applied on steels due to their improved formability. Among the plastic deformation processes, rolling can be applied both in hot and cold working conditions as hot rolling or cold rolling (cold drawing). Both conditions of deformation have some advantages and disadvantages. The most important advantage of hot rolling process is application of heavy deformations to the material which is almost impossible to apply under cold working conditions. However, the control of surface quality and size tolerances is difficult during hot working processes. In the industrial applications, the cold drawing process is generally applied after hot rolling in order to reach the desired size tolerances and surface qualities. Increase of dislocation density is the main cause of hardening and strengthening of the material during cold working. However, ductility and electrical conductivity decreases upon cold working. The recrystallization annealing, which is applied after cold working not only decreases the dislocation density but also removes the elongated grain structure of the material by replacing the old grains by new equaxial grains. In this study, the recrystallization behaviours of three steel qualities (RSt 35-2, 21 Mn5, 20NiCrMo3) which are widely used for welded chain production according to DIN 17115 are examined. Experimental studies have shown that, the recrystallization activation energy of each material decreases by increasing cold drawing ratio as a general trend. However at extended cold drawing ratios, activation energy stays almost constant with respect to applied deformations. Below the drawing ratios of 35%, RSt 35-2 quality steel is found to have the highest recrystallization energy among the examined steels while 20NiCrMo3 steel quality exhibited the highest recrystallization activation energy above this critical deformation ratio. xn