Ateşte rafinasyon fırını baca tozlarından bakır ve çinkonun kazanılması
Recovery of copper and zinc from fire refining furnace flue dusts
- Tez No: 166413
- Danışmanlar: PROF. DR. CÜNEYT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ATEŞTE RAFINASYON FIRINI BACA TOZLARINDAN BAKIR VE ÇİNKONUN KAZANILMASI ÖZET Günümüzde bakır metali üretimi cevherden başlayan primer üretim yöntemleriyle ve bakır içerikli ikincil hammaddelerin (hurdalar, primer üretim tesisleri atıkları vb.) değerlendirilmesi ile gerçekleştirilir. Bakır üretiminde elde edilen bakımı satılabilir kaliteye getirilebilmesi ve/veya anot olarak dökülerek elektrolitik rafinasyona gönderilmesi için bakırdaki oksijenin uzaklaştırılması şarttır. Bu işlem ise indirgeyici gazlarla sağlanabilir. Bu gazlarla oluşan redüksiyon reaksiyonları sonucu oksijen miktarı istenilen sınır değerlere (%0. 02-0. 05 O2) indirilmiş rafine bakır elde edilir. Bu işlemler sırasında rafinasyon fırınında oluşan baca tozlan filtre sistemlerinde tutulmakta olup içerdiği farklı renkli metaller ve ağır metallerden dolayı doğrudan alıcı ortama verilememekte ve firmanın arazisinde depolanmaktadır. Depolanan ateşte rafinasyon fırını baca tozu bileşimini Cu, Zn, Pb, Fe, Ni, Al, Sn ve Mg gibi renkli ve ağır metallerin oksitleri oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı; günde yaklaşık olarak 1 ton civarında oluşan, Thomas tipi ateşte rafinasyon fırını baca tozunda bulunan metalik değerlerden bakır ve çinkonun herhangi bir ön işlem uygulanmaksızın doğrudan hidrometalurjik yöntemlerle kazanılma olanağının araştırılmasıdır. Sarkuysan Elektrolitik Bakır San. Ve Tic. A.Ş. firmasından alman ateşte rafinasyon fırını baca tozunun kimyasal analizinde %4.58 Cu ve %3.49 Zn içerdiği belirlenmiştir. H2SO4 ile yapılan çözündürme işlemlerinde sıcaklık, H2SO4 konsantrasyonu, karıştırma hızı ve katı/sıvı oranı gibi parametrelerin metal çözünme verimleri üzerindeki etkileri incelenmiş ve elde edilen optimum koşullar: 70°C çözelti sıcaklığı, 1/20 K/S oram, 600 devir/dakika karıştırma hızı ve 0.5 M H2SO4 konsantrasyonu olarak belirlenmiştir. 120 dakika liç süresi sonunda çinko ve bakır % 100 verimle çözeltiye alınmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
RECOVERY OF COPPER AND ZINC FROM FIRE REFINING FURNACE FLUE DUSTS SUMMARY Nowadays, the world copper demand is supplied by the evaluation of primary copper resources, recycling of old process tailings, re-evaluation of copper scraps and secondary copper resources. Blister copper (98.5% Cu) is not pure enough for electrical applications, and needs to be further treated. Fire refining is an old technique, similar to the Bessemer converter, in which air is blown through the melt and flux is added to eliminate the impurities. First, air is blown through the liquid copper to oxidize any residual sulfur. Excess oxygen was originally removed by“poling”with logs of poplar tree, which decompose into carbonaceous products that are quickly oxidized. Nowadays natural gas, hydrogen, or ammonia is used for this purpose. The product is mostly cast into anodes (>99.5% Cu) and sent on to an electrolytic refinery; however given a high enough quality blister, fire refined copper can be used for alloys and special castings. Flue dust that materializes during the fire refining step of electrolytic copper production process, contains various colored and heavy metals such as, Cu, Zn, Pb, Ni, Fe, Mg, Al, and Sn. Flue dust not only remains untreated within the process but it is also very costly to stockpile due to its hazardous chemical composition. The aim of this study is to recover the metallic values hydrometallurgically; mainly copper and zinc, from the flue dust that is kindly supplied by the largest refined copper producer of Turkey, with its 190,000 t/year production,“Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayii ve Ticaret A.Ş.”. Dust sample supplied by“Sarkuysan Elektrolitik Bakır Sanayii ve Ticaret A.Ş.”was subjected to this experimental study and contained about 4.58% Cu and 3.49% Zn. The flue dust was hydrometallurgically dissolved without any prior treatment. Of these acidic leaching experiments, the parameters tried to be optimized were acid concentration, S/L ratio, stirring speed, temperature, and time. Approximately 100% of copper and zinc were dissolved at 0.5M H2SO4 concentration, 70°C, 1/20 S/L ratio, stirring speed of 600 rpm, and within 120 minutes of leaching period. vui