Mevcut bir yapının güvenliğinin statik itme (pushover) methodu kullanılarak belirlenmesi
Determining the safety of an existing structure using pushover analysis method
  1. Tez No: 166320
  2. Yazar: ÜMİT KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET MEVCUT BİR YAPININ GÜVENLİĞİNİN STATİK İTME ( PUSHOVER ) METODU KULLANILARAK BELİRLENMESİ Depreme karşı yapıların taşıyıcı elemanlarının boyutlandırılması ve mevcut yapıların depreme karşı güvenliklerinin belirlenmesi bu tez kapsamında incelenmiştir. Yapı elemanlarının elastik ötesi davranışları göz önüne alınarak yapılan hesaplamaların, şu anda yönetmeliklerde de kullanılmakta olan elastik hesap yöntemlerine nazaran daha güvenilir ve doğru sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Lineer olmayan analiz yöntemlerinin başımda gelen statik itme (pushover) analizinin bu nedenle kullanılmasının faydalan açıklanmıştır. Altı bölümden oluşmakta olan bu tezin, birinci bölümünde deprem konusunda genel bilgi verilmiştir. Ayrıca tezde değinilecek konular hakkında özet bilgiler açıklanmıştır, ikinci bölümde performans kavramı hakkında genel bilgi verilmiş ve performans seviyelerini belirlenmesinin nasıl gerçekleştiği; üçüncü bölümde statik itme analizi ve bu analiz yöntemine dayanan“Kapasite Spektrum Yöntemi”ayrıntılarıyla adım adım anlatılmıştır. Dördüncü bölümde bu analizi gerçekleştirmek için kullanılabilecek olan EPARC ve SAP2000 bilgisayar programlan ve çalışma ilkeleri ayrıntılarıyla incelenmiştir. Bu bilgiler kullanılarak beşinci bölümde 5 katlı betonarme bir yapının deprem güvenliği SAP2000 ve EPARC analiz programlan kullanılarak tahkik edilmiştir. Yapılan analizlerin sonuçlarına göre yapıya güçlendirme uygulanmış ve yapının güçlendirmeden sonraki deprem güvenliği tekrar kontrol edilmiştir. Ayrıca farklı yapı malzemeleri için yapı taşıma kapasitesinin nasıl değiştiği incelenmiştir. Altınca bölümde yapılan analizler sonucunda elde edilen veriler kıyaslanmış ve sonuç değerleri yorumlanmıştır. Çalışmanın Ek A bölümünde mevcut yapı hakkında çizimler ve tablolar, Ek B bölümünde güçlendirilmiş yapı hakkında çizimler verilmiştir. xııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINING THE SAFETY OF AN EXISTING STRUCTURE USING PUSHOVER ANALYSIS METHOD In this the study, assigning dimensions of the structure's members and determining safety of existing structures against earthquake are examined. It is observed that the calculations that are made considering the structure members' over elastic behaviors are more reliable than the calculation methods in the valid guidelines. Because of this, the advantages of using pushover analysis method that is first in nonlinear analysis methods. The study consists of some parts. In the first part of this thesis, consisting of six parts, general information about earthquake is given. Furthermore, summarized information about to subject mentioned in the thesis is explained. In the second part, general information about the concept of“Performance”is given, and how realized these performance levels are explained. In the third part, analyses of static pushover and based on this analysis process“Capacity Spectrum Method”is explained in detail. In the fourth section, EPARC and SAP2000 computer packages and their working principles which could be used to realize this analysis are examined in detail. By using this information in the fifth part, the earthquake safety of a five story concrete building is investigated with the help of SAP2000 and EPARC. According to the result of the analysis applied, strengthening is applied in the building. Right after the strengthening given, the earthquake safety of the building is rechecked. Moreover, how building support capacity differs is analyzed for various building materials. In concluding of the analyses done in the sixth part, the data obtained are compared and final evaluations are interpreted.The drawings and charts of the building in the appendices A, and drawings of the strengthened building in the appendices B are illustrated. xiv