Metalurjik ürün geliştirmede kalite fonksiyonlarını geliştirme ve TRIZ metodolojlerinin uygulanması
The use of quality function deployment and TRIZ methodologies in metallurgical product development
- Tez No: 166419
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
METALURJİK ÜRÜN GELİŞTİRMEDE KFG VE TRIZ METODOLOJİLERİNİN UYGULANMASI ÖZET Bu çalışmada, KFG (Kalite Fonksiyonlarını Geliştirme) Tekniği ve TRIZ (Yaratıcı Problem Çözme Teorisi), metalurjik bir uygulamada ele alınmıştır. KFG tekniği, müşteri isteklerini, sıfat olarak tanımlanan şekli ile alıp, onları sayısal verilere dönüştüren bir araçtır. Amacı, bütün ürün geliştirme olgusunun, müşteri istekleri doğrultusunda yapılmasını sağlamaktadır. TRIZ metodolojisi, yaratıcı problem çözme olgusunu standardize etmeye çalışan bir sistematiktir. Tekniğin yaratıcısı G. Altschuller, yaratıcılığın aslında mühendislik problemleri çerçevesinde belirli ana prensipler çerçevesinde geliştiğini vurgulamıştır. Dolayısıyla, farklı mühendislik dallan arasında, aslında aynı buluşlar, farklı yorumlar ile yapılmaktadır. Bu düşünceden yola çıkarak, bütün mühendislik bilimlerinde 39 temel çelişkinin çözülerek, 40 ana prensibin uygulandığım gözlemlemiştir. Ancak TRIZ, yalnızca bu prensiplerden ibaret değildir. Pek çok farklı problem çözme aracı bulunan bu teknik, yaratıcılığı, mühendislik çalışmaları içerisinde yaygınlaştırmayı amaçlamaktadır. Uygulama, Assan Alüminyum tesislerinde gerçekleştirilen ikiz merdaneli dökümdür. Daha yüksek katma değerli ürünlerin ve daha ince folyo kalınlıklarının elde edilmesi için, döküm öncesi yapılan tane küçültme işleminin iyileştirilmesine odaklanılmıştır. KFG ile genel olarak müşteri istekleri mertebesinden başlayarak, bileşen matrisi hariç olmak üzere her üç kalite evi yapılmıştır. TRIZ' e geçiş kademesinde, kalite evlerinde belirtilmiş olan çelişkiler temel alınarak, uygun bir çözüm modeli aranmıştır. Sonuç olarak, karıştırma yöntemi ile tane inceltici verimliliğinin arttırması ile ilgili deneyler gerçekleştirilmiş ve KFG ile TRIZ bağlamında bulunan çözümler ile deneysel sonuçlar irdelenmiştir. vııı
Özet (Çeviri)
THE USE OF QFD AND TRIZ METHODOLOGIES IN METALLURGICAL PRODUCT DEVELOPMENT SUMMARY In this study, QFD (Quality Function Deployment) and TRIZ (Theory of Inventive Problem Solving) methodologies were used in metallurgical product development. QFD is a methodology that aims to put customer requirements within the product development phase. By taking customer wants as words with adjectives and no engineering value, the process aims to convert these desires into numerical output for design purposes. TRIZ is a systematic that aims to standardize the innovation process to some extent. The founder of the theory, G. Altschuller, realised that all engineering problems are founded upon a series of contradictions. He noticed that these contradictions were not bound to any engineering science in particular. Thus, he created his 39 engineering contradictions, which are the basic parameters that must be solved for any innovative result. During the solving process, 40 principles are used to overcome these contradictions. TRIZ, however, is not just about the 40 principles, since there are many techniques used for creative problem solving. The objective is to systematize the innovative problem solving process. The process under consideration was twin roll casting of aluminum at Assan Alüminyum. Due to increasing customer requirements and added value along with decreasing foil thickness, efforts were focused on the addition of master alloys prior to casting. In the QFD methodology, all three houses of quality except the parts matrix were made starting with customer requirements. On the QFD-TRIZ interface, the contradictions mentioned in the first house of quality were taken as the substance for problem solving. As a result, experiments were made by using mixers during master alloy addition. Both the solutions found by using the QFD and TRIZ methodologies along with the results of the mixing experiments were discussed. IX