Doğrusal olmayan şekil değiştirmelerin sürekli olarak yayıldığı sistemlerin ikinci mertebe teorisine göre hesabı için bir yaklaşım
An aprroach for the second order analysis of geometrically and materially nonlinear structures considering spread of yielding
- Tez No: 166426
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
DOĞRUSAL OLMAYAN ŞEKİLDEĞİŞTİRMELERİN SÜREKLİ OLARAK YAYILDIĞI SİSTEMLERİN İKİNCİ MERTEBE TEORİSİNE GÖRE HESABI İÇİN BİR YAKLAŞIM ÖZET Yüksek Lisans Tezi olarak sunulan bu çalışmada, doğrusal olmayan şekildeğiştirmelerin sürekli olarak yayıldığı sistemlerin ikinci mertebe teorisine göre hesabı için bir ardışık yaklaşım yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemin pratik uygulamalarında kullanılmak üzere, atalet momenti değişken çubuklarda birim yerdeğiştirme ve yükleme sabitleri elde edilmiş ve bu amaçla bir bilgisayar programı hazırlanmıştır. Sekiz bölüm halinde sunulan çalışmanın birinci bölümünde araştırma konusu tanıtılmış, konu ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verilmiş, çalışmanın amacı ve kapsamı açıklanmıştır. İkinci bölüm doğrusal olmayan sistemlere ayrılmıştır. Bu bölümde, yapı sistemlerinin dış yükler altodaki doğrusal olmayan davranışına yönelik bilgi verilmiştir. Ayrıca doğrusal olmayan sistemlerin sayısal çözüm yöntemleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, malzeme bakımından doğrusal olmayan sistemlerde iç kuvvet- şekildeğiştirme bağıntıları ve akma koşullan verilmiş, betonarme kesitlerde bu bağıntı ve koşulların nasıl idealleştirilebileceği açıklanmıştır. Ayrıca, malzeme bakımından doğrusal olmayan sistemlerin hesap yöntemleri ve lineerleştirme teknikleri hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölüm geometri değişimleri bakımından doğrusal olmayan sistemlere ayrılmıştır. Bu bölümde, genel ardışık yaklaşım yöntemi ve Açı yöntemi ile ikinci mertebe teorisine göre hesabın esasları açıklanmıştır. Ayrıca, düzlem çubuk elemanların birim yerdeğiştirme ve yükleme sabitlerinin formülasyonu verilmiştir. Beşinci bölümde, iç kuvvet - şekildeğiştirme bağıntılarının iki doğru parçasından oluşacak şekilde idealleştirilebileceği ve doğrusal olmayan şekildeğiştirmelerin sürekli olarak yayıldığı, malzeme ve geometri değişimleri bakımından doğrusal olmayan sistemlerin ikinci mertebe teorisine göre hesabı için geliştirilen bir yaklaşımın dayandığı esaslar ve uygulamaları açıklanmıştır. Bu bölümde, önerilen ardışık yaklaşım yönteminin pratik uygulamalarında kullanılmak üzere, atalet momenti değişken çubukların birim yerdeğiştirme ve yükleme sabitleri elde edilmiştir. xıAltıncı bölümde, atalet momenti değişken çubuklarda ikinci mertebe birim yerdeğiştirme sabitlerinin hesabı amacıyla geliştirilen bir EXCEL bilgisayar programının amacı, kapsamı, çalışma düzeni ve giriş, çıkış bilgileri hakkında bilgi verilmiştir. Yedinci bölüm sayısal örneğe ayrılmıştır. Sayısal örnek, doğrusal olmayan şekildeğiştirmelerin sistem üzerinde sürekli olarak yaydı olduğu tek katlı, tek açıklıklı bir betonarme düzlem çerçeve sistem üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bölüm sonunda, elde edilen sayısal sonuçlar değerlendirilmiştir. Sekizinci bölümde, bu çalışmada elde edilen sonuçlar yer almaktadır. Çalışma kapsamında geliştirilen yaklaşımın başlıca özellikleri ve olası genişleme alanları bu bölümde sunulmuştur. xıı
Özet (Çeviri)
AN APRROACH FOR THE SECOND ORDER ANALYSIS OF GEOMETRICALLY AND MATERIALLY NONLINEAR STRUCTURES CONSD3ERING SPREAD OF YD2LDING SUMMARY In this study, which is presented as a Master of Science Thesis, an approach is presented for the second order analysis of materially nonlinear structures under the assumption of spread of yielding. For the practical applications of the method, stability coefficients (second-order stiffness coefficients) of structures with variable moment of inertia are formulated and a computer program is developed. The thesis consists of eight chapters. The first chapter covers the description of the subject, the related works and the aim and scope of the study. The second chapter is devoted the nonlinear structures. In this section, the behavior of materially and geometrically nonlinear structural systems under external loads is presented. Furthermore, numerical solution methods of nonlinear systems are explained. In the third chapter, internal force - deformation relationships and yield conditions for reinforced concrete sections are defined. Also the idealization of these relationships and conditions are explained. Additionally, analysis methods of materially nonlinear structures and the use of linearization techniques are presented. The fourth chapter is devoted to the geometrically nonlinear systems. In this section, a general method of successive approximations and the displacement method (slope- deflection method) for the second order analysis are introduced. Besides, the formulation of second order stiffness coefficients and loading constants of plane structures are explained. In the fifth chapter, an approach, developed for the second-order elastic-plastic analysis of reinforced concrete structures, is described under the assumption of spread of yielding and bi-linearization of internal force-deformation relationships. Then, for the practical applications of recommended approach, the second order stiffness coefficients and loading constants for members with variable moment of inertia are formulated. In the sixth chapter, the aim and contents, the flowchart diagrams and the input and output data of EXCEL computer program, developed in this study for the calculation of second order stiffness coefficients and loading constants of plane structures, are explained. xmThe seventh chapter is devoted to a numerical example. A single story, single span plane frame is selected for numerical applications. The materially and geometrically nonlinear analysis of the system is performed by the approach developed in this study. In the last section of this chapter, the numerical results are evaluated. The eighth chapter covers the conclusions reached in this study. Main features of the study and recommendations for future research areas are included in this chapter. XIV