Slurry tekniği ile eser elementlerin zenginleştirmesi ve atomik absorpsiyon spektrometrisi ile tayini
Preconcentration of trace elements by slurry technique and their determination by atomic absorption spectrometry
- Tez No: 166430
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
SLUSHY TEKNİĞİ İLE ESER ELEMENTLERİN ZENGİNLEŞTİRMESİ VE ATOMİK ABSORPSİYON SPEKTROMETRİSİ İLE TAYİNİ ÖZET Düşük konsantrasyondaki (eser veya ultraeser) elementlerin tayininde kullanılan yüksek duyarlılık ve seçimlilik gibi özelliklere sahip olan elektrotermal atomik absorpsiyon spektrofotometri ile yapılan tayinlerde matriks etkisi eser elementlerin analizini büyük ölçüde etkiler. Bu nedenle analat konsantrasyonunun çok düşük olduğu ve matriks etkisinin elimine edilemediği durumlarda ayırma ve ön zenginleştirme yöntemlerine başvurulur. Bu çalışmada; tayin elementlerinin sorbent tarafından alıkonması sağlanmak amacıyla, amonyum pirolidin ditiokarbomat (APDC) ile muamele edilmiş dimetakrilat metilakrilik asit kopolimeri (EGDMA-MA) örnekler ile çalkalama metodu kullanılarak karıştırılmıştır. Sıvı fazın ayrılmasından sonra, sorbente uygun miktardaki Triton X-100 içeren destile-deiyonize su ilave edilerek slurry (bulamaç) haline getirilmiş ve bu bulamaç doğrudan grafit firma enjekte edilmiştir. Kantitatif adsorpsiyon elde etmek için, slurry'nin hazırlanışı ve enjeksiyonu için optimum koşullar incelenmiştir. Sonuç olarak 100 kat zenginleştirme oranına ulaşılmıştır, önerilen bu metodun doğruluğu, Deniz suyu (CRM-SW) ve Bovine-liver (CRM- BL) standart referans maddelerinin analizi ile test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, bu metodun eser miktarlarda Mn, Pb ve Cd içeren çeşitli örneklerinin analizine uygulanabileceğini göstermektedir. Bu teknik; hızlıdır, basittir ayrıca kontaminasyon riski de düşüktür. Tayin sınırlan (38) mangan için 0,07 ug l“1, kadmiyum için 0,09 ug l”1 ve kurşun için 1,67 ug l"1 olarak bulunmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
PRECONCENTRATTON OF TRACE ELEMENTS BY SLURRY TECHNIQUE AND THEIR DETERMINATION BY ATOMIC ABSORPSION SPECTROMETRY SUMMARY Electrothermal atomic absorption spectrometry (ETAAS) which is an important tool for the determination of trace elemente at low concentrations with high sensitivity and selectivity, interferences still influence the determination of these elements. Therefore, in the determination of trace elements by atomic absorption spectrometry, the use of a separation and preconcentration technique is necessity when the concentration of the analyte is too low to be determined directly and/or when interferences due to matrix cannot be eliminated. In this study, at first, manganese, cadmium and lead were collected on ethylene glycol dimethacrylatemethacrylic acid copolymer (EGDMA-MA) treated with ammonium pyrolidine dithiocarbamate (APDC) by batch technique. After separation of liquid phase, slurry of sorbent was prepared with convenient amounts of water and Triton X-100. The slurry was directly pipetted into graphite furnace. Optimum conditions for quantitative sorption and those for preparing and pipetting the slurry were investigated. A 100-fold enrichment factor could be reached. The method proposed was validated by the analysis of Sea-water (CRM-SW) and Bovine-liver (CRM-BL) standard reference materials. The obtained results showed that this method is applicable to analyze the various samples containing trace amount of Mn, Pb and Cd. The proposed technique is fast, simple and the risk of contamination is low. Detection limits (38) were 0,07 ug l*1, 0,09 ug l“1 and 1,67 ug l”1 for Mn, Cd and Pb, respectively. IX