Synthesis of alkylated linear amine ligands and their optimization for atom transfer radical polymerization
Alkillenmiş lineer amin ligandların sentezlenmesi ve atom transfer radikal polimerizasyonu için optimizasyonu
  1. Tez No: 166440
  2. Yazar: ÇAĞLAR REMZİ BECER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ALKILLENMIŞ LİNEER AMİN LIGANDLARIN SENTEZLENMESİ VE ATOM TRANSFER RADİKAL POLİMERİZASYONU İÇİN OPTİMİZASYONU ÖZET Atom Transfer Radikal Polimerizasyonu, kontrollü radikal polimerizasyon sistemleri içerisinde en başarılı olan sistemlerden biridir. Geçiş metali katalizleri, pasif ve aktif parçacıklar arasındaki atom transfer dengesi ile değişim dinamiğini belirlediği için ATRP'nin en önemli bileşenlerindendir. Ligandm ana etkisi, geçiş metalini organik ortamda çözünür hale getirmek ve pasif ve aktif veya mevcut radikal arasında dinamik halojen değişimini ve uygun reaktiviteyi düzenlemektir. Bu çalışmada, değişik zincir uzunluklarındaki (R-: C2H5-, C3H7-, C4H9-, C5H11-, C6H13-) lineer alkilbronıürlerin N,N-bis(2-aminoetil)amin, N-{2-[(2- aminoetil)amino]etil}etan-l,2-diamin ve poli(etilenimin)'nin Hoffmann reaksiyonu ile yeni ligandlar sentezlenmiştir. Bu ligandlar ile kontrollü yaşayan polimerizasyon ortamında homojenlik sağlanmış ve ayrıca düşük molekül ağırlığı dağılımı ile iyi tanımlanmış polimerik yapılar elde edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SYNTHESIS OF ALKYLATED LINEAR AMINE LIGANDS AND THEIR OPTIMIZATION FOR ATOM TRANSFER RADICAL POLIMERIZATION SUMMARY Atom transfer radical polymerization (ATRP) is one of the most successful system in controlled radical polymerization. Transition metal catalysts are the key to ATRP since they determine the position of the atom transfer equilibrium and the dynamics of exchange between the dormant and active species. The main effect of the ligand is to solubilize the transition-metal salt in organic media and to regulate the proper reactivity and dynamic halogen exchange between the metal center and the dormant species or persistent radical. In this study, novel ligands synthesized with Hoffmann reaction of N,N-bis(2- aminoethyl)amine, N-{2-[(2-aminoethyl)amino]ethyl}ethane-l,2-diamine and poly(ethylene imine) with linear alkylbromides which have different chain lengths (R-: C2H5-, C3H7-, C4H9-, C5H11-, C6H13-). The homogenity obtained in controlled living polymerization media due to these ligands provides well-defined polymeric structures with low polydispersity. vm