Synthesis and effectiveness of low styrene emission agents for unsaturated polyester
Doymamış polyester için düşük stiren emisyon ajanlarının sentezi ve tesirliliği
  1. Tez No: 297810
  2. Yazar: AHMET ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM H. KÜSEFOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, doymamış polyester'de düşük stiren emisyonu (LSE) katkısı olarak kullanılabilecek lineer ve dallı moleküllerin sentezlenmesidir. Birincil alkollerin maleinizasyon reaksiyonu lineer türdeki molekülleri sentezlemek için spesifik bir yoldur. Bu reaksiyonda birincil alkol kaynağı olarak stearil alkol, PEG (2000), izooktil alkol, 1,5 - pentandiol, PEG (400) mono-oleat ve oktilfenol etoksilat kullanılmıştır. Epokside Soya Yağı (ESO)'nın doymamış asit grupları ile halka açılması reaksiyonları dallı molekül türlerini sentezlemek için kullanılmıştır. Monostearil maleat, monometil maleat ve oleik asit'lerin epokside soya yağına adüksiyonu ve akrilatlı eposide soya yağı dallı LSE molekül türleri olarak kullanılmıştır. Ürünlerin yapısal analizleri 1H-NMR ve IR spektroskopisi ile yapılacaktır. Katkı maddelerinin endüstriyel yararlılığını incelemek için, sentezlenen moleküllere AS / NZS 4585,1 ve AS / NZS 4585,2 test prosedürlerine göre stiren emisyon testi ve laminatlar arası yapışma testi uygulanmıştır. Stiren emisyon testinde, stiren buharlaşma miktarı içerisinde kür ajanlar ve LSE katkısı (% 1 polyester reçine ağırlığının) içeren kürleşen doymamış polyester reçine karışımından stiren kaybının tartılmasıyla hesaplanmıştır. Katlar arası yapışma testinde, iki katlı laminatlar keçe cam yünü, UPE reçine, kür ajanları ve LSE katkısı ile hazırlanmıştır. Katlar arası yapışma, delaminasyon için gerekli kuvveti (N) ile ölçüldü. LSE katkıları, katkısız ve ticari katkı maddesi ile karşılaştırmak için, bu elde edilen sonuçların kombinasyonu başarı faktörü“S”şöyle tanımlandı; S= Katlar arası yapışma kuvveti (N) / Stiren emisyonu (g/m2). En iyi üç katkı maddesi monostearil maleate, epokside soya yağına monometil maleat adüksiyonu ve pentan bismaleat'dır. Bu katkı malzemelerinin stiren emisyon sonuçları sırasıyla 85 g/m2, 92 g/m2 and 96 g/m2'dir. Katlar arası yapışma deneyinin sonuçları sırasıyla 40 N, 37 N and 28 N'dir.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to synthesize linear and branched reactive molecules for use as low styrene emission (LSE) additives for unsaturated polyester (UPE). Maleinization reaction of primary alcohols was a specific way to synthesize the linear types of molecules. In this reaction, stearyl alcohol, PEG (2000), isooctyl alcohol, 1,5- pentanediol, PEG (400) mono-oleate and octylphenol ethoxylate were used as the primary alcohol source. Ring opening reaction of epoxidized soybean oil (ESO) with unsaturated acid groups was used to synthesize the branched types of molecules. Monostearoyl maleate, monomethyl maleate and oleic acid adducted epoxidized soybean oil and acrylated epoxidized soybean oil were used as branched types of LSE molecules. The structural analyses of the products were be done with 1H-NMR and IR spectroscopy. To examine industrial usefulness of the additives, styrene emission test and interlaminar adhesion test were be applied to the molecules synthesized according to AS/NZS 4585.1 and AS/NZS 4585.2 test procedures. In the styrene emission test, the amount of styrene evaporation was calculated by weighing the styrene lost from UPE resin mixture containing curing agents and LSE additive (%1 w/w based on polyester resin) during curing. In the interlaminar adhesion test, two ply laminates were prepared with chopped glass mat and UPE resin, curing agents and LSE additive. The force (N) required for delamination was measured as the interlaminar adhesion. For the comparison of LSE additives with blank and commercial additives, the results obtained were reported as a combination in a success factor S defined as;S= Interlaminar adhesion force (N) / Styrene emission (g/m2). The best three additives were monostearoyl maleate, monomethyl maleate adducted epoxidized soybean oil and peantane bismaleate. The styrene emission results of these additive were orderly 85 g/m2, 92 g/m2 and 96 g/m2. The interlaminar adhesion test results of these additives were orderly 40 N, 37 N and 28 N.