İstanbul-Tuzla bölgesinin yer elektrik süreksizliklerinin elektrik ve elektromanyetik yöntemlerle araştırılması
Investigation of geoelectrical discontinuities with electric and electromagnetic methods in İstanbul-Tuzla region
- Tez No: 166509
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLÇİN ÖZÜRLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ISTANBUL-TUZLA BÖLGESİ YERELEKTRİK SÜREKSİZLİKLERİNİN ELEKTRİK-ELEKTROMANYETİK YÖNTEMLERLE ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışma kapsamında, İstanbul Tuzla bölgesinin jeolojik yapışım ve stratigrafik özelliklerini ortaya çıkarmak amacıyla jeofizik yöntemlerden yararlanılmıştır.Bu jeofizik yöntemler, iletkenliğin derinlikle değişimim saptayabilen düşey elektrik sondaj ve elektromanyetik sondaj ile yanal yöndeki özdirenç değişimlerini saptayabilen elektromanyetik kaydırma yöntemleridir. Bölgedeki yer elektrik süreksizliklerinin araştırılması amacıyla elektrik yöntemlerden doğru akım özdirenç yöntemi (DAÖ) ve elektromanyetik yöntemlerden çok kanallı ölçüm alınabilen geçici elektromanyetik yöntem (TEM) ile çok alçak frekans elektromanyetik yöntem (VLF-EM) kullanılmıştır. Çalışma alanında 20 istasyonda DES (Düşey Elektrik Sondaj), 9 istasyonda TEM ve 28 profil boyunca VLF-EM verileri toplanmıştır.TEM verilerinin yaklaşık derinliğe göre efektif özdirenç kesiti hazırlanarak DES verilerinin görünür özdirenç kesitiyle uyumu incelenmiştir. Tek halka TEM yöntemi kullanılarak ölçülen gerilim değerleri görünür özdirençlere dönüştürülerek bölgedeki iletkenlik değişimi araştırılmıştır. Çok kanallı bir sistemle merkezi halka TEM yöntemi kullanılarak ölçülen yatay ve düşey bileşen gerilim verileri TEM istasyonları arasındaki uzaklığa göre çizdirilerek bölgedeki süreksizliklerin yerleri araştırılmıştır.Toplanan TEM ve DES verilerinin ortak ters çözümünden elde edilen elektrik kesit ve yer modellerinin bölgenin jeolojisi ile olan uyumu incelenmiştir. VLF-EM verilerinin kaydırma eğrileri çizilmiş ve Fraser süzgeci uygulanarak kontur haritaları hazırlanmıştır. Ayrıca bu çalışma kapsamında VLF-EM kaydırma verilerini özdirenç değerlerine dönüştüren Chouteau süzgeci programlanmıştır. Böylece tüm bu değerlendirmeler sonucu bölgedeki iki adet süreksizliğin yeri ile dayk şeklindeki granit sokulumunun sınırları haritalanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF GEOELECTRICAL DISCONTINUITIES WITH ELECTRIC AND ELECTROMAGNETIC METHODS IN İSTANBUL- TUZLA REGION SUMMARY In this study, geophysical methods were applied to reveal geologic structure and stratigraphic properties of Istanbul Tuzla region. These geophysical methods are vertical electric and electromagnetic soundings which determine the variation of resistivity with depth and electromagnetic soundings that establishes resistivity variation at lateral distance. Direct current resistivity method (DC Resistivity), multi channel transient electromagnetic method (TEM) and very-low frequency electromagnetic method (VLF-EM) are applied to delineate geoelectric discontinuities in the region. In the investigation area, VES (Vertical Electric Sounding) measurements at 20 stations, TEM (Transient Electromagnetic Method) measurements at 9 stations and VLF-EM (Very Low Frequency E lectromagnetic M ethod) m easurements along 2 8 profile were carried out. Effective resistivity - effective depth section for TEM data was prepared to obtain the variation of resistivity with depth. Transient responses which are measured with single loop TEM configuration, are converted to apparent resistivities to investigate resistivity variation. Horizontal and vertical components of voltage response which are measured by multi-channel inloop TEM method, were sketched in order to TEM stations to determine lateral resistivity variations and discontinuities in the region. According to joint inversion results of TEM and VES data, geologic accordance of the obtained models were examined. The raw VLF-EM data are sketched and filtered by Fraser for mapping. Besides Chouteau filter is computed to transform VLF-EM raw data into resistivities. According to all these evaluation two discontinuities and a dyke shaped granite intrusion is mapped in the region.