Bursa Orhaneli nikel cevherinin zenginleştirme olanaklarının araştırılması
Research on enrichment possibilities of Bursa Orhaneli nickel ores
  1. Tez No: 166518
  2. Yazar: BARIŞ ONUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
BURSA ORHANELİ NİKEL CEVHERİNİN ZENGİNLEŞTİRME OLANAKLARININ ARAŞTIRILMASI ÖZET Nikel sahip olduğu üstün nitelikler nedeniyle kullanım alanı geniş, başta çelik sanayi olmak üzere birçok üretim alanında kullanılan bir metaldir. Günümüzde ülkemizin ihtiyaç duyduğu miktarın tamamı ithalat yoluyla yurt dışından sağlanmaktadır. Ülkemizin ikinci büyük nikel cevher oluşumu olan Bursa-Orhaneli yatağından alınmış bir örnek üzerinde zenginleştirme olanakları araştırılmıştır. Üzerinde deneysel çalışmaların yürütüldüğü temsili cevherin nikel içeriği %0,96, kobalt içeriği ise %0,06 olarak belirlenmiştir. Cevher üzerinde özgül ağırlık farkına dayalı zenginleştirme yöntemleri denenmiştir. Yüzdürme batırma deneyleri ve sarsıntılı masa deneyleri herhangi bir zenginleşmenin olmadığım göstermiştir. Manyetik ayırma deneyleri Franz manyetik ayırıcısında yapılmış ama zenginleşme sağlanamamıştır. Flotasyon deneylerinde de bir zenginleşme olmaması sonucu fiziksel ve fizikokimyasal yöntemlerin bu cevher yapısı için etkin olmadığı anlaşılmıştır. Kimyasal zenginleştirme deneyleri kapsamında en uygun liç parametrelerinin saptanması için 4 ayrı asit konsantrasyonunda (30, 60, 120 ve 180g/L), 3 farklı sıcaklıkta (30, 60 ve 90°C), 4 farklı sürede (1, 2, 4 ve 8 saat) ve 3 farklı boyutta karıştırmalı asit liçi deneyleri yapılmıştır. Optimum çözündürme koşullarında (120g/L H2SO4, 60°C ortam sıcaklığı ve 8 saatlik çözündürme); %86,9 Ni ve %81,3 Co çözünme verimlerine ulaşılmış ve 623,4 kg/t asit tüketimi bulunmuştur. vııı
Özet (Çeviri)
RESEARCH ON ENRICHMENT POSSIBILITIES OF BURSA ORHANELİ NICKEL ORES SUMMARY Because of the superior properties of nickel metal, it is widely used in many branches of industry especially in steel industry. The total amount of nickel consumed in Turkey is supplied by export. Bursa-Orhaneli region nickel ore which is the second largest in Turkey was studied in this thesis. Nickel and kobalt content of the ore is 0,96% and 0,06% respectively. First, gravitaty concentration methods were applied to the ore. The results of float and sink experiment and shaking table experiment were not satisfactory. Magnetic separation applied using Franz Magnetic Separator results were not good. After having unsuccessful results in flotation process it is agreed that physical and physicochemical concentration processes were not suitable for concentration of this ore. By using 3 different acid concentrations in preliminary tests of chemical concentration showed beter results. In the following leaching experiments 4 different acid concentrations (30, 60, 120 and 180g\L) at 3 different temperatures (30, 60 and 90°C) for 4 different leaching times (1, 2, 4 and 8 hours) and 3 different particle sizes were tested. Optimum leaching conditions were found as 120g/L H2SO4, 60°C temperature and 8 hours of leaching time. At these conditions 86,9%Ni and 81,3%Co were exracted while 623,4kg acid/t ore was consumed. IX