Beykoz bekleme tünelinde uygulanan tahkimat sistemlerinin kaya kütle sınıflama sistemlerinden hareketle incelenmesi
Determining the support requirements based on rock mass classification systems in Beykoz bekleme tunnel
- Tez No: 166519
- Danışmanlar: PROF.DR. ERKİN NASUF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
BEYKOZ BEKLEME TÜNELİNDE UYGULANAN TAHKİMAT SİSTEMLERİNİN KAYA KÜTLE SINIFLAMA SİSTEMLERİNDEN HAREKETLE İNCELENMESİ ÖZET Tünel çalışmalarında, ilk ve nihai tahkimat sistemlerinin tünel formasyonlarının mekanik ve fiziksel özelliklerine göre inşaa edilmesi son derece önemli bir konu teşkil etmektedir. Pek çok araştırmacı tarafindan inceleme altına alman bu konu maden ve inşaat mühendisliği disiplinleri için günümüzde de araştırılmaya devam etmektedir. Tahkimat dizaynlarının gerçekleştirilmesi için genellikle kaya kütle sınıflama sistemlerinden faydalanılmıştır. Bu sistemler sayesinde pek çok tünel dizayn edilmiştir. Kaya kütle sınıflama sistemlerden RMR ve Q sınıflama sistemleri tahkimat dizaynı yaparken kullanılan en önemli sistemlerdir. Bu sistemler kullanılarak her türlü tünel dizaynı yapılabilmektedir. Değişen formasyonalara bağlı olarak bir tünel tasarımı yaparken mutlaka kaya kütle sınıflama sistemleri kullanılmalıdır. Beykoz Bekleme Tüneli'nde uygulanan bu sistemler sayesinde en etkin ilerleme gerçekleşmiştir. Uygulanan tahkimat sistemine göre ayrıca maliyet de değişkenlik göstermektedir. Bazen artış, bazen azalış göstermektedir. Sonuçta Beykoz Bekleme Tüneli'nde uygulanan bu sınıflamalar kazı ve tahkimata her aşamasında göz önünde bulundurulması gereken çok önemli araçlardır. vı
Özet (Çeviri)
DETERMINING THE SUPPORT REQUIREMENTS BASED ON ROCK MASS CLASSIFICATION SYSTEMS IN BEYKOZ BEKLEME TUNNEL SUMMARY Determining the support requirements for both initial and final support system related with the mechanical and physical properties of rock zones is an essential step for tunneling applications. These investigations have been the scope of some researchers for years and it is still an important research area both for mining and civil engineering disciplines. In order to make good support system generally rock mass classification systems are used. With these systems lots of tunnels are designed. RMR and Q systems are the most important support design systems in rock mass classification systems. By using these systems, most of the tunnels are designed. Because of different formation types tunnels must be designed by using rock mass classification systems. By using these systems the most effective progress has been achieved in Beykoz Bekleme Tunnel. Cost is also changing by the support systems. It sometimes decreases or increases. Finally these systems which are used in Beykoz Bekleme Tunnel, are very important in all the steps of excavation and supporting. vn