Telsiz ortamlardan geçen TCP bağlantıları için yeni bir başarım artırma tekniği
A new performance improvement technique for TCP connections on wireless links
- Tez No: 166536
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
TELSİZ ORTAMLARDAN GEÇEN TCP BAĞLANTILARI İÇİN YENİ BİR BAŞARIM ARTIRMA TEKNİĞİ ÖZET Paket bozulma olasılığı oldukça küçük olan telli ağlar için tasarlanmış olan TCP (Transmission Control Protocol) tıkanıklık denetimi algoritmaları, telsiz ortamlarda kullanıldığında ciddi başarım kayıpları ile karşılaşılır. îlk geliştirilen TCP tıkanıklık denetimi algoritmaları (TCP Tahoe ve TCP Reno'da kullanılan) segman kaybım tıkanıklık habercisi olarak kabul edip veri iletim debisini kısarak tıkanıklığa karşı önlem almaya çalışırlar. Fakat günümüzde telli ve telsiz ağların beraber kullanıldığı bir haberleşme ağında, segman kayıplarının asıl sebebi tıkanıklık olmayabilir. Hata oram çok yüksek olan telsiz linkler üzerinde bozulmaya uğrayıp kaybolmuş TCP segmanlan için tıkanıklık denetimi algoritmanın çalıştırmak, istenmeyen başarım kayıplarına yol açar. TCP, kaybolan TCP segmanlannın kaybolma sebeplerini ayırt edebilirse doğru müdahaleyi yapabilir. Tıkanıklık yüzünden yönlendirici kuyruklarında düşürülmüş TCP segmanlan için tıkanıklık denetimi algoritmalanm çalıştırır. Telsiz linkler üzerinde bozularak kaybolmuş segmalar için tıkanıklık kontrolü algoritmalarım çalıştırmadan kaybolan segmanı yeniden göndermeyi dener. Böylece gereksiz yere iletim debisini kısılmamış olur. Bu çalışmada, hedefe ulaşamayan TCP segmanlannın, tıkanıklık yüzünden mi yoksa telsiz link üzerindeki bozucular yüzünden mi kaybolduğunu anlamaya yarayan bir yöntemden bahsediliyor. Segmanlann neden kaybolduğunu anladıktan sonra TCP alındı işleme ve veri segmanı işleme algoritmalarında yapılan değişikliklerle veri iletim başanmmdaki artış benzetim yoluyla gösteriliyor. ıx
Özet (Çeviri)
A NEW PERFORMANCE IMPROVEMENT TECHNIQUE FOR TCP CONNECTIONS ON WIRELESS LINKS SUMMARY TCP congestion control algorithms are first designed for wired networks where packet losses are mainly due to network congestion. But for networks with wired and wireless lossy links, traditional congestion control algorithms may cause performance degradations. Traditional TCP congestion control algorithms rely on packet loss as an indicator of network congestion and try to slow down the data sending rate when a TCP segment is lost somewhere in the network. TCP is unable to determine ifa segment loss is due to congestion or corruption of the packet due to errors in the network. Wireless networks are characterized by high bit error rates and periodic disconnectivity. As a result TCP performs poorly in wireless environments as it interprets packet corruption as congestion in the network. Executing congestion control algorithms for corrupted segments on wireless links, results in low throughputs for TCP transfers. If TCP is able to differentiate between congestion losses and wireless losses, congestion control algorithms will be triggered for segments that are dropped on congested links and retransmission algorithms will be triggered without reducing sending rate for segments that are lost on wireless lossy links. In this study an explicit loss differentiation mechanism is explained and a new extension of TCP, Loss Discriminating TCP, is introduced. The performance gain in throughput is shown with various simulations.